COVID-19: Çfarë ndryshimesh priten në Skoci?

Evropë

COVID-19: Çfarë ndryshimesh priten në Skoci?

Më: 20 prill 2021 Në ora: 12:13
Foto ilustrim

Zhbllokimi i planifikuar i Skocisë të hënën e ardhshme do të përfshijë rihapjen e mikpritjes, palestrave dhe dyqaneve jo-thelbësore.

Udhëtimi jo-thelbësor midis Skocisë, Anglisë dhe Uellsit gjithashtu mund të lejohet për herë të parë këtë vit.

Nëse Ministri i Parë Nicola Sturgeon miraton rihapjen e planifikuar, të gjitha zonat e autoritetit lokal që janë nën kufizimet e nivelit katër do të zbresin në nivelin e tretë.

Harta e itinerarit të qeverisë Skoceze thotë që nga e hëna mund të ndodhin rregullat e mëposhtme:

Deri në gjashtë persona nga dy familje mund të shoqërohen brenda në një vend publik siç është një kafene apo restorant

Udhëtime të pakufizuara brenda Skocisë, Anglisë dhe Uellsit

Të gjitha dyqanet dhe shërbimet e kontaktit të ngushtë si sallonet e thonjve mund të hapen

Vendet e mikpritjes si kafenetë, pub-et dhe restorantet mund të hapen deri në orën 20:00 brenda, por pa alkool

Alkooli mund të shërbehet jashtë nën kufizimet lokale të licencimit

Akomodimi turistik për t’u rihapur (akomodimi vetë-hotelierik i kufizuar në përputhje me rregullat për mbledhjen në ambiente të mbyllura)

Funeralet dhe dasmat, përfshirë pritjet mund të bëhen me deri në 50 persona (lejohet alkooli)

Palestrat dhe pishinat mund të hapen përsëri për ushtrime individuale

Mund të hapen ndërtesat publike të tilla si galeritë, muzetë dhe bibliotekat

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat