Britani e Madhe: Pritet lansimi i sistemit për dërgim të SMS-ve në rast të emergjencave

Evropë

Britani e Madhe: Pritet lansimi i sistemit për dërgim të SMS-ve në rast të emergjencave

Më: 16 maj 2021 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Në Britani të Madhe pritet të ndodhë lansimi i sistemit të telefonit të urgjencës për të dërguar paralajmërime me anë të mesazheve në rastin e sulmeve terroriste.

Paralajmërimet e emergjencës do t’u dërgohen automatikisht njerëzve në rrezik nga përmbytjet, zjarret dhe sulmet terroriste, nën një skemë të teknologjisë së lartë të njoftuar nga qeveria sot, raporton Independent.

Teknologjia e operatorit të rrjetit celular 4G dhe 5G do të përdoret për të dërguar mesazhe me tekst SMS në të gjithë telefonat në afërsi të skenës së një incidenti që shkakton rrezik për jetën.

Mesazhet do të japin detaje të natyrës dhe vendndodhjes së emergjencës, si dhe udhëzime se si të reagojnë dhe një lidhje në një faqe në internet të qeverisë, ku përdoruesit e telefonit mund të verifikojnë alarmin dhe të marrin më shumë informacion.

Mesazhet do të merren brenda 10 sekondave të transmetimit nga të gjithë telefonat mobil në një zonë të përcaktuar, si dhe ata që hyjnë në zonë më vonë.

Pas provave që fillojnë në Suffolk më 25 maj, synohet që shërbimi të shpallet në të gjithë vendin pas verës, për të paralajmëruar incidente duke përfshirë emergjenca të shëndetit publik, përmbytje të rënda, zjarre, aksidente industriale dhe sulme terroriste.

Sinjalizime të ngjashme janë miratuar tashmë nga vendet duke përfshirë SHBA, Holanda, Kanada, Koreja e Jugut, Japonia dhe Zelanda e Re.

Deputetja e parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Penny Mordaunt, tha se shërbimi do të jetë “një mjet jetësor për të na ndihmuar të reagojmë më mirë ndaj emergjencave, si në shkallë vendi ashtu edhe në atë vend”.

Ajo shtoi: “Ky sistem i ri bazohet në aftësinë ekzistuese dhe do të na lejojë që më shpejt dhe në mënyrë efektive të marrim mesazhe që shpëtojnë jetën për njerëzit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat