Policia franceze përgatitet për protestat kundër vendimit për “pasaporta” të vaksinës kundër COVID-19

Evropë

Policia franceze përgatitet për protestat kundër vendimit për “pasaporta” të vaksinës kundër COVID-19

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 18:06
Foto ilustrim

Franca është përgatitur për protesta të mëdha të shtunën, policia është vendosur përreth qendrës kryesore të Parisit, Champs-Elysees, për të mbrojtur këtë rrugë nga protestuesit.

Rreth 3,000 forca të sigurisë u vendosën rreth kryeqytetit francez për të shtunën e tretë brenda këtij muaji, pasi çdo javë ka protesta të tilla atje.

Ligjvënësit kanë miratuar një vendim i cili nga 6 gushti do të detyrojë që njerëzit të kenë një dokument që tregon se janë vaksinuar kundër COVID-19, krejt kjo për t’u lejuar të hyjnë në restorante dhe në vende të tjera publike.

Një pjesë e madhe e qytetarëve francez janë duke e kundërshtuar këtë dhe sot do të protestojnë në Paris, shkruan Euroneës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat