Vajza 4 vjeçare e plagosur rëndë, babi H.K. akuzohet për tentim- vrasje

Evropë

Vajza 4 vjeçare e plagosur rëndë, babi H.K. akuzohet për tentim- vrasje

Nga: M.L. Më: 23 shtator 2021 Në ora: 10:03
Zyra e prokurorit publik akuzon të akuzuarin se atë pasdite të së shtunës, pas grindjes verbale, e kapi papritur vajzën e tij nga ijet në Neumarkt Brugg dhe e përplasi me kokë për toke

H. K. kishte plagosur rëndë vajzën e tij katërvjeçare në stacionin e trenit në Brugg dy vjet më parë, shkruan “20min.ch transmeton gazeta “Bota sot”.

Tani ai duhet të përgjigjet në gjykatë edhe për tentim vrasje, mes akuzave tjera.

Në gusht 2019, një 50-vjeçar irakian, plagosi rëndë vajzën e tij katërvjeçare në Neumarkt Brugg AG. Zyra e prokurorit publik tani ka ngritur akuzë kundër të akuzuarit, përfshirë tentativën e vrasjes dhe sulmin e rëndë.

Siç thuhet në një deklaratë nga zyra e prokurorit publik Aargau, hetimet kanë treguar se kishte pasur një debat verbal midis të akuzuarve, nënës dhe gjyshes së fëmijës para veprës. Konkretisht, zyra e prokurorit publik akuzon të akuzuarin se atë pasdite të së shtunës, pas grindjes verbale, e kapi papritur vajzën e tij nga ijet në Neumarkt Brugg dhe e përplasi me kokë për toke.

Edhe pse nëna dhe gjyshja e tij u përpoqën menjëherë ta ndalonin, ai, sipas zyrës së prokurorit, ai e kapi vajzën e tij përsëri nga këmbët dhe e përplasi me tërë forcën. Si pasojë fëmija pësoi trauma të rënda në kokë.

I akuzuar për ekzekutim të hershëm

Falë ndërhyrjes guximtare të palëve të treta, i akuzuari u parandalua nga dhuna e mëtejshme dhe vajza u dërgua për siguri në një dyqan ngjitur.

Zyra e prokurorit publik do të komentojë vetëm dëshminë dhe motivin e të dyshuarit në seancën kryesore. I akuzuari ndodhet në paraburgim. Përveç tentativës për vrasje dhe lëndime të rënda trupore, zyra e prokurorit publik Brugg-Zurzach ka ngritur akuza edhe ndaj nënës dhe gjyshes së fëmijës për kërcënime të shumta dhe ofendime të shumta ndaj 52-vjeçarit tani.

Zyra e prokurorit publik kërkon dënim me burg prej 20 vjetësh, një gjobë të pakushtëzuar prej 180 tarifash ditore, një masë ambulatore që shoqëron ekzekutimin dhe 15 vjet dëbim nga vendi. Aktakuza është në pritje në Gjykatën e Qarkut në Brugg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat