Befasi të mëdha në garën zgjedhore në Gjermani

Evropë

Befasi të mëdha në garën zgjedhore në Gjermani

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 19:04
Unioni CDU/CSU ka fituar sipas prognozave të para rreth 25% të votave

Gjermaninë e pret sonte një natë jashtëzakonisht e gjatë zgjedhore, sepse për momentin flitet për një garë jashtëzakonisht të ngushtë për vendin e parë. Ndaj nuk dihet fare se kush do ta pasojë kancelaren Angela Merkel në këtë post.

Unioni CDU/CSU ka fituar sipas prognozave të para rreth 25% të votave, por ky është rezultati më i dobët në historinë e zgjedhjeve parlamentarë në Gjermani, pas Luftës së Dytë Botërore. Amosfera në këto parti nuk është aspak e mirë, sepse këto parti kanë humbur shtatë përqind të votave, krahasuar me zgjedhjet e kaluara.

25 përqind të votave ka fituar sipas prognozave edhe partia SPD, e cila e ka përmirësuar rezultatin e zgjedhjeve të kaluara për rreth pesë përqind. Varësisht prej rezultateve përfundimtare, njëra prej këtyre partive do të ketë përparësi për krijimin e qeverisë. Në vendin e tretë janë ekologjistët me rreth 15%.

Pasojnë liberalët dhe AfD me rreth 11 përqind si dhe e Majta me vetëm 5 %.

Koalicioniet e mundshme qeveritare janë për momentin vazhdimi i koalicionit të madh CDU/CSU dhe SPD, por këtë nuk e do askush për momnetin. Pastaj CDU/CSU + ekologjistët + liberalët. Apo SPD + ekologjistët + liberalët. Por kjo varet nga rezultatet përfundimtare. Në zgjedhje morën pjesë 76,5% e rreth 60,4 milionë të votuesve. Për herë të parë kanë kandiduar edhe katër shqiptarë, por ende nuk dihet a do të futen në Bundestag.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat