Londra ka më shumë statuja që iu kushtohen kafshëve, sesa grave

Evropë

Londra ka më shumë statuja që iu kushtohen kafshëve, sesa grave

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 12:15
Foto ilustrim

Numri i skulpturave që shfaqin kafshë në Londër është dyfishi i atyre të grave të njohura britanike.

Ky është rezultati i një studimi, pasi bashkia shpalli një fond prej 1 milion paund, me qëllimin për të mbrojtur diversitetin në hapësirat publike të kryeqytetit.

Nga të dhënat e këtij studimi mësohet se nga 1,500 monumente në Londër, më shumë se një e pesta i kushtohen burrave dhe vetëm 4% i kushtohen grave. Numri i skulpturave që shfaqin kafshë, pothuajse 100 të tilla, është sa dyfishi i atyre të grave.

Vetëm 1% e skulpturave i kushtohet njerëzve me ngjyrë, ku 0.9% janë burra dhe 0.2% janë gra.

Studimi, i cili është pjesë e një projekti të Art UK, i financuar pjesërisht nga City Hall, është analiza e parë e kryer për skulpturat dhe monumentet publike në të gjithë Londrën.

Ky projekt vjen pas deklaratës së kryebashkiakut Sadiq Khan, i cili dha detaje për projektin me një vlerë deri në 1 milion paund, me qëllim që monumentet në Londër, të pasqyrojnë më mirë diversitetin e kryeqytetit dhe arritjet e atyre personave që kanë kontribuar në zhvillimin e tij.

Ky financim është faza e parë e punës së Komisionit për Diversitetin në Hapësirën Publike, i cili fton organizatat e shoqërisë civile të paraqesin aplikime për grante me vlerë deri në 25 mijë paund, për të ndihmuar në rigjenerimin e hapësirave publike.

Një iniciativë e tillë krijon mundësi për të përfshirë ide të reja për artin e rrugës, emërtimin e rrugëve dhe projekte të tjera.

“Ideja është për të realizuar një histori më të plotë të kryeqytetit”, tha zyra e kryetarit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat