​Britania ka shtuar çrregullimin nervor në listën e efekteve anësore të rralla të AstraZeneca

Evropë

​Britania ka shtuar çrregullimin nervor në listën e efekteve anësore të rralla të AstraZeneca

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 19:56
Ilustrim

Rregullatori britanik i barnave ka shtuar një çrregullim jashtëzakonisht të rrallë të dëmtimit të nervave, sindromën Guillain-Barre (GBS), si një efekt anësor shumë i rrallë i vaksinës COVID-19 të AstraZeneca, shkruan Reuters.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) muajin e kaluar renditi GBS si një efekt anësor të mundshëm të kësaj vaksine.

Sindroma Guillain-Barre (polneuriti akut ngjitës) çon në një përkeqësim të papritur të dobësisë së muskujve, e cila ndonjëherë rezulton në paralizë. Simptomat zakonisht fillojnë me dobësi, ndjesi shpimi gjilpërash dhe humbje të ndjeshmërisë në këmbë.

Në 90% të njerëzve me sindromën Guillain-Barre, dobësia është më e rëndë brenda 2 deri në 3 javë. Në 5 deri në 10%, muskujt që mbështesin frymëmarrjen bëhen aq të dobët sa nevojitet një respirator. Rreth 10% kanë nevojë për një dietë intravenoze ose përmes një gastrostomie, sepse ato dobësojnë muskujt personalë dhe muskujt për gëlltitje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat