Anija britaneze ndalohet nga Franca në mes të mosmarrëveshjes për të drejtat e peshkimit

Evropë

Anija britaneze ndalohet nga Franca në mes të mosmarrëveshjes për të drejtat e peshkimit

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 15:00
Foto

Një varkë britanike është sekuestruar nga Franca dhe një tjetër është gjobitur, mes një grindjeje në rritje mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit, raporton BBC.

Ministrja franceze Annick Girardin tha se anijet ishin paralajmëruar gjatë kontrolleve në Le Havre gjatë natës.

Ajo tha se i pari nuk iu përmbajt menjëherë dhe i dyti nuk u lejua të peshkonte në ujërat franceze kështu që u ndalua.

Më herët, sekretari i mjedisit tha se po heton "urgjentisht" situatën në lidhje me anijen e ndaluar - e cila është quajtur si Cornelis Gert Jan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat