Britania pritet të jetë vendi i parë në botë që do ta mposhtë Covid-in me vaksina

Evropë

Britania pritet të jetë vendi i parë në botë që do ta mposhtë Covid-in me vaksina

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 10:26
Foto ilustrim

Britania do të jetë vendi i parë në botë që do të mundë pandeminë, ka pohuar Nadhim Zahawi – pasi ekspertët këmbëngulën se Mbretëria e Bashkuar do të shmangte një valë të rasteve të stilit evropian, sepse ajo vazhdoi me ‘Ditën e Lirisë’.

Zahawi, ish-ministri i vaksinimit në Britani, tha se ishte “gjëja absolutisht e duhur”, për të hequr të gjitha kufizimet në korrik dhe për të lejuar që virusi të përhapet gjatë muajve të ngrohtë kur Spitali Kombëtar Britanik, ishte më pak i zënë – pavarësisht kritikave të mëdha në atë kohë.

Ai sugjeroi që Mbretëria e Bashkuar do të ishte ekonomia e parë e madhe që do të kalonte nga pandemia në endemike, sepse ajo ngarkoi rastet e saj Delta dhe po garon përpara shumicës së fqinjëve të saj të BE-së në administrimin e vaksinave përforcuese.

Aktualisht ka një valë të re të variantit Delta që po rrotullohet në të gjithë kontinentin që i ka kthyer kombet në kufizime drakoniane dhe ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme.

Mbretëria e Bashkuar u kritikua si ‘njeriu i sëmurë i Evropës’ gjatë gjithë verës dhe vjeshtës për regjistrimin e vazhdueshëm të niveleve më të larta të infeksionit në kontinent.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat