​Rregullat fiskale të BE-së, kancelari gjerman nuk dorëzohet para spanjollëve

Evropë

​Rregullat fiskale të BE-së, kancelari gjerman nuk dorëzohet para spanjollëve

Më: 17 janar 2022 Në ora: 22:25
Foto ilustrim

Pas takimit të kancelarit gjerman Olaf Scholz me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez, nuk ka indikacione se Gjermania është gati të mbështesë lehtësimin e rregullave fiskale të BE-së, megjithëse dy kryeministrat socialdemokratë ranë dakord të hënën të bashkëpunojnë më mirë për politikat evropiane.

Sanchez kishte pritshmëri të mëdha nga vizita e Scholz-it, i cili muajin e kaluar mori postin e kancelarit nga Angela Merkel.

Reuters thekson, duke cituar burimet e veta, se Sanchez e shihte afërsinë ideologjike si një shans për të ndërtuar marrëdhëniet spanjolle-gjermane.

"Kancelarja dhe unë vërejmë se ne po hyjmë në një epokë të re të bashkëpunimit tonë në nivel evropian," tha Sanchez pas takimit, duke shtuar se ekziston një "vizion i përbashkët i përparimit social dhe ekonomik me qeverinë e re gjermane".

"Ne jemi dakord që rregullat fiskale janë shumë komplekse dhe të vështira për t'u ndjekur, veçanërisht në kontekstin e pandemisë COVID-19," tha ai.

Megjithatë, ai shtoi se Gjermania dhe Spanja nuk pajtohen për ndryshimin e rregullave fiskale, të njohura si Pakti i Stabilitetit dhe Rritjes.

Madridi kërkon mbështetje nga Berlini për lehtësimin e rregullave fiskale, siç mbrojnë Spanja, Franca dhe Italia.

Scholz, socialdemokratët e të cilit janë në koalicion me Të Gjelbërit dhe Partinë Liberale Demokratike të Lirë (FDP), tha se ishte shumë herët për të rishqyrtuar rregullat fiskale.

Scholz theksoi se shumica e fondeve nga fondi i rimëkëmbjes së pandemisë, me vlerë 750 miliardë euro, ende nuk janë shpenzuar.

Ministrat e Financave të BE-së do të takohen të hënën për të diskutuar një datë për kthimin në Paktin e stabilitetit dhe rritjes së pandemisë.

Muajin e kaluar, pas takimit me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris, ai tha se ishte e mundur të arrihet rritje ekonomike duke pasur financa të qëndrueshme.

Gjatë krizës evropiane të borxhit në vitin 2010, Spanja e konsideroi Gjermaninë lider midis të ashtuquajturve anëtarë "të kursyer" të BE-së veriore, të cilët mbronin kufizimet financiare kundrejt anëtarëve "të kotë" jugorë.

Edhe pa përparim të menjëhershëm, qeveria Sanchez e sheh vizitën e Scholz si fillimin e ndarjes së dy blloqeve, tha një zyrtar i lartë i qeverisë spanjolle.

Spanja nuk i është bashkuar propozimit të BE-së për reformën fiskale të paraqitur së fundmi nga Franca dhe Italia, por po shtyn për një lehtësim të rregullave ekzistuese mbi raportin e borxhit ndaj prodhimit të brendshëm buro (PBB) dhe deficitit buxhetor.

Të dhënat e fundit tregojnë se pesha mesatare e borxhit publik në PBB është afër 100 për qind me variacione të mëdha. Borxhi i Greqisë është 207 për qind e PBB-së, e Estonisë vetëm 19 për qind dhe e Spanjës 122 për qind. Borxhi i Gjermanisë është afër 70 për qind e PBB-së.

“Ne kemi nevojë për një rregull të ri të besueshëm. Shumica e anëtarëve kryesorë të eurozonës nuk mund të përmbushin objektivin prej 60 për qind”, tha një burim spanjoll për Reuters.

Achim Post, sekretari i përgjithshëm i socialistëve në Parlamentin Evropian dhe një anëtar i shquar i Partisë Social Demokrate të Scholz, tha se e majta në pushtet në Spanjë, Portugali, Gjermani dhe vendet nordike, paraqet një mundësi për bashkëpunim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat