Tensionet Rusi-Ukrainë: Britania paralajmëron komplot për të vendosur aleatin pro-Moskës

Evropë

Tensionet Rusi-Ukrainë: Britania paralajmëron komplot për të vendosur aleatin pro-Moskës

Nga: A.ZH Më: 23 janar 2022 Në ora: 07:04
Ushtarët ukrainas

Britania e Madhe ka akuzuar presidentin rus Vladimir Putin, për komplot për të instaluar një figurë pro-Moskës për të udhëhequr qeverinë e Ukrainës.

Ministria e Jashtme ndërmori hapin e pazakontë duke emëruar ish-deputetin ukrainas Yevhen Murayev si një kandidat të mundshëm të Kremlinit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Rusia ka zhvendosur 100,000 trupa pranë kufirit të saj me Ukrainën, por mohon se po planifikon një pushtim.

Ministrat e Mbretërisë së Bashkuar kanë paralajmëruar se qeveria ruse do të përballet me pasoja të rënda nëse do të ketë një sulm.

Në një deklaratë, Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha: "Informacioni i publikuar sot hedh dritë mbi shtrirjen e aktivitetit rus të krijuar për të përmbysur Ukrainën dhe është një pasqyrë e të menduarit të Kremlinit.

“Rusia duhet të de-përshkallëzojë, t'i japë fund fushatave të saj të agresionit dhe dezinformimit dhe të ndjekë rrugën e diplomacisë.

Siç kanë thënë vazhdimisht Britania e Madhe dhe partnerët tanë, çdo inkursion ushtarak rus në Ukrainë do të ishte një gabim strategjik masiv me kosto të rënda."

Rusia ka kapur territorin ukrainas edhe më parë, kur aneksoi Krimenë në vitin 2014, pasi vendi përmbysi presidentin e tyre pro-rus, përcjell Bota sot.

Shërbimet e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase kanë sugjeruar se një tjetër pushtim ose inkursion mund të ndodhë diku në fillim të vitit 2022, pasi forcat ruse u grumbulluan në kufi.

Rusia ka mohuar se po planifikon ndonjë sulm, por presidenti Putin i ka bërë kërkesa Perëndimit, duke përfshirë që Ukraina të pengohet të bashkohet me aleancën ushtarake të NATO-s.

Ai gjithashtu dëshiron që NATO të braktisë stërvitjet ushtarake dhe të ndalojë dërgimin e armëve në Evropën Lindore, duke e parë këtë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Rusisë./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat