Qeveria gjermane ul parashikimin ekonomik për vitin 2022 në 3.6 për qind

Evropë

Qeveria gjermane ul parashikimin ekonomik për vitin 2022 në 3.6 për qind

Më: 26 janar 2022 Në ora: 21:23
Robert Habeck

Qeveria gjermane ka ulur me gjysmë pikë përqindje parashikimin e saj ekonomik për këtë vit për shkak të pandemisë së vazhdueshme të coronavirusit.

Në një raport vjetor ekonomik, Ministri i Ekonomisë, Robert Habeck, tha se vendi po kalonte një “fazë të vështirë”, pasi po lufton me një valë të pestë të virusit.

Në vitin 2022, qeveria tani pret që produkti i brendshëm bruto të rritet me 3.6 për qind, krahasuar me një parashikim prej 4.1 për qind të bërë në vjeshtë.

Në tremujorin e parë, performanca ekonomike ndoshta do të ndikohet ende fuqishëm nga pandemia dhe kufizimet e lidhura me jetën e përditshme, veçanërisht në sektorin e shërbimeve, thuhet në raport.

“Me rritjen e shkallës së vaksinimit, së shpejti duhet të jetë e mundur të kontrollohet në mënyrë të qëndrueshme pandemia dhe të zvogëlohet ndihma urgjente”, tha Habeck. “Rimëkëmbja ekonomike do të përshpejtohet gjithashtu dukshëm”.

Ndryshe në vitin 2021, ekonomia gjermane u rrit me 2.7 për qind.

Megjithatë, rritja e produktit të brendshëm bruto të raportuar nga Zyra Federale e Statistikave në bazë të shifrave fillestare ishte më e ulët se sa kishin shpresuar ekspertët.

Inflacioni i lartë është tashmë një shqetësim tjetër kryesor për qeverinë.

Vitin e kaluar, çmimet e konsumit u rritën mesatarisht me 3.1 për qind. Kostot më të larta të energjisë në veçanti po nxisin inflacionin, së bashku me pengesat e zinxhirit të furnizimit në industritë kryesore. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat