Rusia ripushton Aeroportin e Kievit me 200 helikopterë, vret 200 ukrainas

Evropë

Rusia ripushton Aeroportin e Kievit me 200 helikopterë, vret 200 ukrainas

Nga: B.S Më: 25 shkurt 2022 Në ora: 14:10
Ilustrim

Më shumë tani mbi raportet se forcat ruse kanë marrë kontrollin e aeroportit kyç Hostomel pranë Kievit.

Rreth 200 helikopterë rusë u përfshinë në operacionin në aeroportin, i njohur gjithashtu si Aeroporti Antonov, thotë Ministria Ruse e Mbrojtjes, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Ministria pretendoi se 200 trupa nga njësitë speciale të Ukrainës u vranë, duke shtuar se nuk kishte humbje ruse, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti.

Nuk kemi dëgjuar ende nga ushtria ukrainase - dhe llogaria ruse nuk është verifikuar.

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë: "Suksesi i forcës së uljes u sigurua duke shtypur të gjitha sistemet e mbrojtjes ajrore pranë vendit të uljes, izolimin e plotë të zonës së veprimit ushtarak nga ajri dhe lufta elektronike radio aktive".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat