Ursula von der Leyen: BE-ja dëshiron të largojë lëndët djegëse fosile ruse

Evropë

Ursula von der Leyen: BE-ja dëshiron të largojë lëndët djegëse fosile ruse

Nga: M.H. Më: 25 mars 2022 Në ora: 12:13
Ursula von der Leyen

Pas fjalimit të Joe Biden, presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen tha se prania e presidentit amerikan në Bruksel këtë javë "i dërgoi një mesazh shumë të fuqishëm botës".

Partneriteti transatlantik qëndron më i fortë dhe më i bashkuar se kurrë, dhe ne jemi të vendosur të ngrihemi kundër luftës brutale të Rusisë”, tha ajo, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

"Kjo luftë do të jetë një dështim strategjik për Putinin. Bashkëpunimi ynë në katër valët e njëpasnjëshme të sanksioneve kundër Rusisë ka qenë i jashtëzakonshëm dhe i jashtëzakonshëm. Sanksionet tani po hyjnë thellë në sistemin rus. Duke shteruar burimet e Putinit për të financuar këtë luftë mizore. "

Ajo tha: "Puna jonë për sanksionet tregon gjithashtu se kur veprojmë së bashku, ne jemi më të fortë dhe me të vërtetë mund të bëjmë një ndryshim."

Për marrëveshjen e re të BE-së për gazin me SHBA-në, zonja von der Leyen falënderoi popullin amerikan për "mbështetjen e palëkundur".

"Kjo mbështetje shtrihet edhe në forcimin e sigurisë energjetike të Evropës dhe pavarësisë nga lëndët djegëse fosile ruse. Siç e dini, ne synojmë të zvogëlojmë këtë varësi nga karburantet fosile ruse dhe ta heqim qafe atë.

"Dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes, natyrisht, para së gjithash, investimeve në burimet e rinovueshme, por edhe përmes furnizimeve shtesë të gazit, duke përfshirë dërgesat e LNG".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat