Forcat ruse përpiqen të marrin kontrollin e plotë në këtë qytet të Ukrainës

Evropë

Forcat ruse përpiqen të marrin kontrollin e plotë në këtë qytet të Ukrainës

Nga: A.M Më: 7 prill 2022 Në ora: 06:08
Foto ilustrim

Trupat ruse "po rigrupohen dhe po kryejnë zbulim" për një ofensivë në rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore, që përfshin Donetsk dhe Luhansk, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës në një përditësim në ditën e 42-të të luftimeve, raporton BBC, përcjell “Bota sot”.

Përditësimi gjithashtu thoshte:

Përpjekjet kryesore të trupave ruse janë të "shpërthejnë mbrojtjen" e forcave ukrainase në rajonin e Donetskut.

Ata po përpiqen gjithashtu të marrin kontrollin e plotë të qytetit të Mariupol.

Forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë Kharkiv-in në verilindje të Ukrainës.

Trupat ruse po përdorin linjat hekurudhore për të lëvizur shpejt ngarkesat

ushtarake. Armët dhe pajisjet e tjera mbërritën në stacionin hekurudhor Kupyansk në Ukrainën verilindore nga stacioni Valuyki në Belgorod, Rusi.

Forcat ukrainase kanë marrë përsëri Osokorivka pranë Khersonit në jug të Ukrainës nga trupat ruse.

BBC nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat