Zhvillimet më të fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Evropë

Zhvillimet më të fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Nga: M.H. Më: 9 prill 2022 Në ora: 23:29
Kryeministri i Britanisë Boris Johnson, qendra e majtë dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, në qendër, shëtisin në qendër të Kievit, Ukrainë, më 9 prill.

Këtu gjeni disa nga zhvillimet e fundit në luftën Rusi dhe Ukrainë.

Udhëheqësit e huaj kanë udhëtuar në Kiev për të takuar Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë në kryeqytet të shtunën si një shfaqje "solidariteti me popullin ukrainas", sipas Doëning Street.

Kancelari austriak Karl Nehammer gjithashtu u takua me Zelensky të shtunën, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Disa operacione diplomatike do të rifillojnë në Kiev:

Bashkimi Evropian njoftoi të shtunën se do të rifillojë diplomacinë jashtë kryeqytetit. Italia gjithashtu njoftoi se do të kthejë ambasadën e saj në Kiev nga Lviv, ku ishte zhvendosur pasi agresioni rus në vend u përshkallëzua. Sllovenia rihapi ambasadën e saj në Kiev më 28 mars, sipas Ministrisë së Jashtme të Sllovenisë.

Nivelet e rrezatimit në Çernobil:

Petro Kotin, kreu i operatorit shtetëror të energjisë bërthamore të Ukrainës, Energoatom, vizitoi një nga seksionet e të ashtuquajturit Pylli i Kuq në zonën e përjashtimit të Çernobilit së bashku me specialistë dhe vëzhgoi rrezatim "anormalisht të lartë" në zonat ku trupat ruse hapën llogore dhe u përpoqën të ndërtojnë fortifikime.

Bazuar në të dhënat, thuhet në një deklaratë, "të gjithë pushtuesit që ishin vendosur dhe ngulitur në Pyllin e Kuq, në pothuajse 30 ditë, duhet të presin sëmundje nga rrezatimi me shkallë të ndryshme të ashpërsisë".

Një përditësim për viktimat:

Të gjithë personat e lënduar në grevën e stacionit hekurudhor të premten janë evakuuar nga qyteti, ku shumica janë zhvendosur në qendrën rajonale të Dnipros dhe disa në Kiev, tha për CNN një zyrtar i spitalit lokal në Kramatorsk. Gjithsej 80 të rritur dhe 19 fëmijë u plagosën, 20 prej të plagosurve në gjendje të rëndë. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se 52 persona janë vrarë në sulm.

Të paktën 176 fëmijë kanë vdekur dhe më shumë se 324 janë plagosur si rezultat i agresionit rus, tha Parlamenti ukrainas, Verkhovna Rada i Ukrainës, në një postim në Tëitter të shtunën. Shifrat nuk janë përfundimtare pasi shkatërrimi në zonat e goditura rëndë vazhdon të vlerësohet, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat