Johnson kthehet nga Kievi me gjelin simbolik

Evropë

Johnson kthehet nga Kievi me gjelin simbolik

Nga: V.N Më: 11 prill 2022 Në ora: 20:25
Udhëheqësi britanik shkoi në shtëpi me një qeramikë që simbolizon rezistencën ukrainase

Ne kemi mësuar më shumë detaje rreth udhëtimit të së shtunës në Kiev nga kryeministri britanik, Boris Johnson.

Downing Street thotë se ai ishte në kryeqytetin ukrainas për rreth pesë orë: duke udhëtuar me makinë, helikopter, aeroplan ushtarak dhe tren, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Ai pati bisedime me homologun e tij, Presidentin Volodymyr Zelensky, përpara se të dy të bënin një shëtitje 30-minutëshe, gjatë së cilës ata takuan ukrainasit dhe vizituan memorialet kushtuar viktimave të luftës.

Të dy burrat ndanë një darkë e cila duket se kishte përzier specialitete britanike dhe ukrainase - duke shfaqur mish viçi të pjekur si dhe dumplings qershie.

Një zëdhënëse thotë se Johnson shkoi në shtëpi me një dhuratë që ia dhanë vendasit: një gjel qeramik, i cili është një simbol i rezistencës ukrainase.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat