Pikat kryesore nga vizita e kryeministrit të Britanisë së Madhe në Finlandë

Evropë

Pikat kryesore nga vizita e kryeministrit të Britanisë së Madhe në Finlandë

Nga: H.O. Më: 11 maj 2022 Në ora: 20:19
Pamje nga takimi

Britania e Madhe dhe Finlanda kanë nënshkruar një deklaratë sigurie duke premtuar mbështetje të ndërsjellë nëse ushtarakët e tyre sulmohen

Johnson tha se natyra e ndihmës në rast fatkeqësie ose sulmi do të varet nga kërkesa e palës tjetër

Ndërsa Finlanda shqyrton nëse do të aplikonte për t'u bashkuar me NATO-n, Niinisto tha se anëtarësimi në aleancë "nuk do të ishte kundër askujt" ndërsa Johnson theksoi se NATO është një aleancë mbrojtëse dhe "nuk përbën kërcënim për askënd".

Të dy burrat mirëpritën një partneritet më të ngushtë dhe bashkëpunim më të madh

Kur u pyet nëse anëtarësimi i Finlandës në NATO do të provokonte Rusinë, Niinisto tha se sjellja e Rusisë kishte ndryshuar pamjen. Mesazhi i tij për Putinin ishte: "Ti e shkaktove këtë - shiko pasqyrën"

Më herët sot Johnson dhe homologu i tij suedez nënshkruan një deklaratë të ngjashme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Suedisë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat