Sanksionet ndaj Rusisë/ Dodik del kundër BE-së: Duam të ruajmë neutralitetin

Evropë

Sanksionet ndaj Rusisë/ Dodik del kundër BE-së: Duam të ruajmë neutralitetin

Më: 20 maj 2022 Në ora: 23:03
Milorad Dodik

Lideri nacionalist serb i Bosnjës, Milorad Dodik ka deklaruar se Bosnja nuk mund t’i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Rusisë sepse sipas tij vendi synon të ruajë neutralitetin.

Duke folur me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, ditën e sotme Dodik u shpreh se Bosnja duhet të ruajë neutralitetin dhe të mos bashkohet me sanksionet e BE-së kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Michel vizitoi Bosnjën si pjesë e turneut të tij të shkurtër në vendet e Ballkanit Perëndimor që synon të riafirmojë mbështetjen e bllokut për planet e tyre të integrimit në BE dhe t’i ftojë ata të bashkohen me një komunitet të ri gjeopolitik të BE-së në dritën e sfidave të vazhdueshme politike dhe ekonomike.

Ndërsa përqafoi angazhimin e ripërtërirë të BE-së për të mbështetur rrugën e Bosnjës për t’u bashkuar me bllokun, Dodik, i cili është një anëtar serb i presidencës ndëretnike prej tre anëtarësh të vendit, përdori mundësinë për të përshkruar qëndrimin e serbëve të Bosnjës ndaj luftës në Ukrainë dhe sanksioneve kundër Rusisë.

“Unë mendoj se është me rëndësi të madhe që Bosnja të mbetet neutrale,” tha Dodik në një konferencë të përbashkët shtypi me Michel dhe kryetarin boshnjak të presidencës Sefik Dzaferovic. “Në kushtet në të cilat ne ekzistojmë, do të ishte problem për ne të vendosim çdo lloj sanksioni dhe t’i bashkohemi BE-së ose sanksioneve globale. Përveç solidaritetit me Bashkimin Evropian në këtë drejtim, mendoj se mund të kemi pasoja të rënda ekonomike që do të shumëfishohen në krahasim me vendet e BE-së që kanë mekanizma të sigurisë kolektive”, tha Dodik. Presidenca trepalëshe e Bosnjës nuk ka miratuar një qëndrim të përbashkët për luftën në Ukrainë, por anëtarët e saj boshnjakë dhe kroatë e kanë dënuar ashpër pushtimin rus dhe kanë mbështetur të gjitha vendimet e BE-së. 27 vjet pas përfundimit të një lufte që mori rreth 100,000 jetë, tre elitat etnike nacionaliste po e mbajnë vendin ballkanik politikisht të ndarë dhe të prirur ndaj korrupsionit endemik, ndërsa qytetarët e tij po largohen masivisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat