"Rusia po përqendron përpjekjet e saj në sulmet në Siverodonetsk"

Evropë

"Rusia po përqendron përpjekjet e saj në sulmet në Siverodonetsk"

Nga: H.O. Më: 23 maj 2022 Në ora: 07:12
Ushtarët ukrainas vazhdojnë të patrullojnë zonën pas sulmeve ruse në Zaporizhzhia, Ukrainë.

Rusia po “përqendron përpjekjet e saj” në sulmet në qytetin lindor të Ukrainës, Siverodonetsk dhe qytetin e afërt Toshkivka, ka thënë ushtria ukrainase.

Forcat ruse po përgatiten gjithashtu të rifillojnë një ofensivë në drejtimin Slovyansk pasi trupat e saj u zmbrapsën pas një operacioni të dështuar në zonën e Dovhenke, thuhet në raportin e fundit operacional të Ukrainës.

Në rajonin e Kharkiv, forcat ruse kanë ngritur pika kontrolli dhe fortifikime në rrugët hyrëse pranë vendbanimeve Velykyi Burluk, Kapitolivka, Mykhailivka, Levkivka, Zabavne dhe Kupyansk, tha Oleksandr Shtupun, zëdhënës i shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Ukrainës.

Ndërkohë, në drejtim të Donetskut, forcat ruse thuhet se po përpiqen të thyejnë mbrojtjen e trupave ukrainase dhe të arrijnë kufijtë administrativë të rajonit të Luhanskut.

Rusia po i përqendron përpjekjet e saj kryesore në "mirëmbajtjen e kufijve të pushtuar, kryerjen e aktiviteteve të zbulimit dhe inxhinierisë së pozicioneve", pretendon ushtria e Ukrainës duke shtuar 11 sulmet e saj të detyruara ruse të penguara në Donetsk dhe Luhansk gjatë 24 orëve të fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat