​Kryeprokurorja e Ukrainës: Putin është një “peshk” i madh për drejtësinë ndërkombëtare

Evropë

​Kryeprokurorja e Ukrainës: Putin është një “peshk” i madh për drejtësinë ndërkombëtare

Më: 26 maj 2022 Në ora: 16:37
Kryeprokurorja e Ukrainës

Kryeprokurorja e Ukrainës deklaroi se po heton pothuajse 14.000 raste të krimeve të dyshuara të luftës nga forcat ruse.

Duke folur në Londër në udhëtimin e saj të parë jashtë Ukrainës që nga fillimi i pushtimit, Iryna Venediktova thotë se nga 100 deri në 200 raste të reja vijnë çdo ditë.

Ajo ka takuar Prokuroren e Përgjithshme të Britanisë, Suella Braverman, dhe zyrtarë të tjerë për të diskutuar se çfarë mund të bëjnë më shumë Mbretëria e Bashkuar dhe fuqitë e tjera perëndimore për të mbështetur procesin e hetimit.

“Sot kemi afër 14.000 raste, vetëm për krime lufte, dhe afër 6.000 raste të ndërlidhura. Kjo do të thotë se ne kemi një numër të madh precedentësh dhe çdo ditë kemi gjithnjë e më shumë janë 100 deri 200,” tha Venediktova.

Ajo thotë se krimi më i zakonshëm është bombardimi i ndërtesave civile, veçanërisht spitaleve dhe shkollave, ku më shumë se 1.000 ndërtesa mjekësore dhe arsimore janë shkatërruar, ndërsa civilët po vriten dhe ka plaçkitje e përdhunime.

Venediktova gjithashtu zbulon se ajo madje ka filluar të hetojë akuzat për gjenocid dhe se Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë duhet të luajë një rol në ndjekjen penale të liderëve të lartë rusë për pushtimin, madje edhe presidentin rus Vladimir Putin.

“Ne të gjithë e kuptojmë se ky është një peshk i madh për drejtësinë ndërkombëtare,” thotë Venediktova.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat