​Bullgarët preferojnë NATO e BE në skenarin e mundshëm të Luftës së Ftohtë

Evropë

​Bullgarët preferojnë NATO e BE në skenarin e mundshëm të Luftës së Ftohtë

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 17:21
Sondazhi

Në vazhdën e një ndarjeje të re në Evropë pas pushtimit rus të Ukrainës, pothuajse dy herë më shumë bullgarë do të preferonin që vendi i tyre të ishte aleat me NATO-n dhe BE-në sesa ata që do të zgjidhnin një aleancë me Rusinë.

Një sondazh përfaqësues kombëtar i kryer midis 1000 bullgarëve të rritur nga Alpha Research dhe i porositur nga Instituti i Shoqërisë së Hapur në Sofje, zbuloi se mbi 39% e të anketuarve duan ta shohin Bullgarinë në një aleancë me NATO-n dhe BE në rast të një ndarjeje të re në Evropë të ngjashme deri te Lufta e Ftohtë.

23 për qind e të anketuarve thanë se Bullgaria duhet të aleate me Rusinë dhe Bjellorusinë dhe 7% do të zgjidhte diçka tjetër. Gati 31% zgjodhën përgjigjen "nuk e di" ose nuk iu përgjigjën pyetjes.

Përkrahësit e një aleance me NATO-n dhe BE-në përbënin pjesën më të madhe të të anketuarve në të gjitha grup-moshat. Midis grupeve më të vjetra (51-60 vjeç dhe ata të moshës mbi 61-vjeç), mbështetja për orientimin perëndimor të vendit është më e ulët, por është akoma më e lartë se ajo për një aleancë me Rusinë: 35% janë në favor të një aleance me NATO dhe BE, kundrejt 23% të moshave 51-60 vjeç dhe 31% të atyre mbi 61-vjeç që janë në favor të një aleance me Rusinë.

Në qershor, të anketuarit me orientim perëndimor dominojnë elektoratin e katër nga tetë partitë politike të mbështetura nga më shumë se 4% e atyre që shprehën gatishmërinë për të votuar në zgjedhjet parlamentare.

Partitë që mbështesin kryesisht një aleancë me NATO-n dhe BE-në janë Bullgaria Demokratike (96% kundrejt 0% që mbështesin një aleancë me Rusinë); Vazhdoni ndryshimin (68% kundrejt 14%); Ka një popull të tillë (65% kundrejt 13%); dhe GERB-UDF (58% kundrejt 12%).

Partitë që mbështesin kryesisht një aleancë me Rusinë janë: Partia Socialiste Bullgare (56% kundrejt 21% që mbështesin një aleancë me NATO-n dhe BE-në); Vazrazhdane (49% kundrejt 17%); dhe Rritja Bullgare (38% kundrejt 25%).

Dyzet e tetë për qind e mbështetësve të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë zgjodhën përgjigjen "nuk e di" ose nuk iu përgjigjën pyetjes, gati 23% mbështetën një aleancë me NATO-n dhe BE-në dhe 21% mbështesin dhe aleancën me Rusinë. 

Sondazhi u krye midis 1000 bullgarëve të moshës 18 vjeç e lart përmes një interviste të drejtpërdrejtë të standardizuar me tableta në shtëpitë e të anketuarve.

Anketa përdori një mostër të shtresuar me dy faza sipas rajonit dhe llojit të qendrës së popullsisë me një kuotë sipas gjinisë, moshës dhe arsimit. Marzha e gabimit është ±3.1%. Sondazhi u krye nga Alpha Research si pjesë e një projekti të financuar nga Instituti i Shoqërisë së Hapur Sofje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat