​Greqi, norma vjetore e inflacionit arriti në 12% në muajin qershor

Evropë

​Greqi, norma vjetore e inflacionit arriti në 12% në muajin qershor

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 20:50
Foto ilustrim

Norma vjetore e inflacionit të Eurozonës arriti në 8.6% në qershor nga 8.1% në maj, sipas një vlerësimi të shpejtë nga Eurostat.

Shërbimi statistikor i BE-së, në një raport mujor, tha se ‘’energjia u rrit me 41.9% në qershor (39.1% në maj), e ndjekur nga ushqimi, alkooli dhe duhani (8.9% nga 7 , përkatësisht 5%), produktet industriale joenergjetike. (4.3% nga 4.2%) dhe shërbimet (3.4% nga 3.5%)’’.

Në Greqi, norma vjetore e inflacionit pritet të arrijë në 12% në qershor nga 10.5% në maj.

Estonia (22%), Lituania (20.5%), Letonia (19%), Sllovakia (12.5%) dhe Greqia (12%) kishin normat më të larta të inflacionit në qershor, ndërsa Malta (6.1%), Franca (6.5%). Finlanda (8.1%) dhe Gjermania (8.2%) normat më të ulëta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat