Franca riatdheson 51 qytetarë nga kampet e IS-it në Siri

Evropë

Franca riatdheson 51 qytetarë nga kampet e IS-it në Siri

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 14:17
Një vajzë e vogël në kampin Roj në Siri.

Autoritetet franceze thanë më 5 korrik se kanë riatdhesuar 51 gra dhe fëmijë nga zonat në Siri që më herët kontrolloheshin nga grupi militant, Shteti Islamik.

Ky është grupi më i madh i personave që janë riatdhesuar në Francë nga kampet në verilindje të Sirisë, qëkur IS-i u mposht në mars të vitit 2019. Franca ka pasur numrin më të lartë të qytetarëve që i janë bashkuar IS-it sesa çdo shtet tjetër në Evropë.

Në grupin e të riatdhesuarve janë 16 gra, nga mosha 22 deri në 39 vjeç dhe 35 të mitur, shtatë prej të cilëve u kthyen në Francë të pashoqëruar nga familjarë të moshës madhore. Të gjithë, përveç dy grave, janë shtetas francez. Dymbëdhjetë gra u kthyen me fëmijët e tyre dhe katër gra më herët ishin që fëmijët e tyre të ktheheshin, u tha në deklaratën e Zyrës së Prokurorit Kombëtar për kundërterrorizëm.

Tetë gra u dërguan në mbajtje, me qëllim që të merren në pyetje nga autoritetet, ndërkaq tetë të tjera u arrestuan, pasi ndaj tyre kishte pasur fletarrestime. Për fëmijët e kthyer do të përkujdesen shërbimet për mbrojtjen e fëmijëve.

Një prej 35 të miturve është në mbajtje policore, nën dyshimin se ka marrë pjesë në aktivitete të ndërmarrjes terroriste, u tha në deklaratën e Prokurorisë, ku u tha se i mituri shumë shpejt do të mbushë 18 vjet.

Shumë shtete evropiane janë treguar të ngadalta në lejimin e kthimit të grave dhe fëmijëve nga frika se ata mund të jenë të dhunshëm. Franca, që ka pasur më shumë shtetas të saj që i janë bashkuar IS-it në Siri se çdo shtet tjetër evropian dhe ka përjetuar disa sulme vdekjeprurëse më 2015, ka qenë veçmas nguruese për rikthimin e shtetasve të saj.

Autoritetet franceze kanë insistuar se personat në moshë madhore, që kanë luftuar përkrah IS-it, duhet të ndiqen penalisht në shtetin ku kanë kryer krime.

Në dhjetor, një grua 28-vjeçare franceze me diabet vdiq në një kamp në Siri, duke lënë pas vajzën e saj gjashtëvjeçare, ka thënë avokati i familjes së saj. Ajo kishte kërkuar kthimin në Francë që nga viti 2019./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat