Pushimet verore të evropianëve në rrezik nga Covid, ekspertët kërkojnë rikthimin e maskave

Evropë

Pushimet verore të evropianëve në rrezik nga Covid, ekspertët kërkojnë rikthimin e maskave

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 00:20
Foto ilustrim

Pushimet verore të evropianëve mund të jenë në rrezik pasi rastet e reja me Covid vazhdojnë të rriten çdo ditë e më shumë. Anglia, Spanja, Franca, Gjermania, Greqia dhe Italia janë ndër vendet evropiane që aktualisht shënojnë një rritje të rasteve. Shpërthimet janë falë përhapjes së nën-varianteve Omicron BA.4 dhe BA.5, që mendohet të jenë më infektive se soji BA.2.

Disa zyrtarë të shëndetësisë po bëjnë thirrje për kthimin e maskave të fytyrës pasi kanë frikë se mund të rikthehen kufizimet për udhëtimet ndërkombëtare. Vendet e tjera mund të rifusin kufizime për mbërritjet nga Britania dhe kompanitë e transportit ka të ngjarë të shohin një rritje të mungesës së stafit me më shumë njerëz të sëmurë me virusin dhe Covidin e gjatë.

Profesori britanik Martin McKee ka deklaruar se pushuesit po përballen me një verë pasigurie. Ai tha se ka shumë pasiguri mbi nivelet e infeksionit pasi shifrat aktuale mund të ndryshojnë pas pushimeve.

Qeveritë mund të pretendojnë se gjithçka është mirë, por kam frikë se shumë shpejt virusi do t’u tregojë atyre se e kanë gabim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat