Pse Boris Johnson po përballet me krizën më të madhe qeveritare dhe çfarë vjen më pas?

Evropë

Pse Boris Johnson po përballet me krizën më të madhe qeveritare dhe çfarë vjen më pas?

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 17:27
Boris Johnson

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson po përballet me krizën më të madhe, pasi dy ministra të lartë të kabinetit dhanë dorëheqje.

Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid dhe kancelari i Thesarit, Rishi Sunak dhanë dorëheqje pas disa ditësh presioni në rritje në Downing Street mbi trajtimin e akuzave për sjellje të pahijshme seksuale nga një anëtar i qeverisë, raporton cnn.

Johnson ka përballuar stuhi të shumta gjatë kohës si Kryeministër, por kjo mund të jetë një krizë shumë e madhe.

Si arritëm këtu?

Shkaku i menjëhershëm i krizës ishte pasoja e dorëheqjes të enjten e kaluar e zëvendësshefit, Whip Chris Pincher, mes akuzave se ai kishte përqafuar dy të ftuar në një darkë private një natë më parë.

Megjithatë, ajo që e futi Johnson në telashe më të thella, ishin shtrembërimet e fakteve nga ana e zyrtarëve të shtypit të Downing Street kur u përpoqën të shpjegonin se pse Pincher vizitonte zyrën qeveritare, transmeton Telegrafi.

Në fillim, kur u shfaqën raporte të reja për sjelljet e Pincherit në dritën e dorëheqjes së tij, Downing Street mohoi që Kryeministri të dinte ndonjë gjë në lidhje me akuzat, të cilat lidheshin me kohën e Pincherit si Ministër i Jashtëm.

Kur u bë e qartë se kjo nuk do të funksiononte, ekipi i Johnsonit tha se ai ishte në dijeni të akuzave për ngacmime seksuale, por se ato ishin “zgjidhur”.

Kur doli se një nga akuzat e paraportuara më parë kundër Pincher ishte mbështetur, zëdhënësi i Johnson shpjegoi se “zgjidhjet” mund të nënkuptojë se ajo ishte mbështetur.

Më pas të martën në mëngjes, Simon McDonald, ish-nëpunësi i lartë civil në Ministrinë e Jashtme, zbuloi se Johnson ishte informuar personalisht për rezultatin e një hetimi mbi sjelljen e Pincher, duke shkaktuar një valë dorëheqjesh gjatë ditës.

Çfarë ndodh më pas?

Boris Johnson është ende në kontroll të fatit të tij… për momentin.

Rregullat e Partisë Konservatore diktojnë që nëse një lider fiton një votëbesim, atëherë ata janë imun ndaj një sfide tjetër për 12 muaj. Johnson i mbijetoi një votëbesimi më 6 qershor.

Megjithatë, aq e thellë është kriza aktuale sa që është e mundur që Komiteti i 1922-shit të anëtarëve të parlamentit konservator të mund të rishkruajë rregullat për të hequr qafe Kryeministrin.

Ekzekutivi i vitit 1922 pritet të takohet të mërkurën për të caktuar një datë për zgjedhjet në komitetin e saj. Nëse një numër mjaft i madh deputetësh anti-Johnson zgjidhen në ekzekutiv, atëherë shanset për ndryshimin e rregullave rriten në mënyrë dramatike.

Deri në atë moment, pyetja e vërtetë është se sa poshtërim publik mund të marrë kryeministri?

Më shumë ministra pothuajse me siguri do të japin dorëheqjen dhe burimet e opozitës po flasin për mundësinë e dezertimit.

Çfarë ndodh nëse jep dorëheqje Johnson?

Në Britani të Madhe, dorëheqja e një kryeministri nuk shkakton automatikisht zgjedhje të përgjithshme.

Nëse Johnson do të largohej, Partia Konservatore do të zhvillonte zgjedhje të brendshme për të zgjedhur një udhëheqës të ri, i cili më pas do të bëhej kryeministër.

Johnson ndoshta do të qëndronte në post derisa të zgjidhej pasardhësi i tij, siç bënë paraardhësit e tij Theresa May dhe David Cameron kur dhanë dorëheqje përkatësisht në maj 2019 dhe qershor 2016.

Me përjashtim të një dorëheqjeje tjetër ose zgjedhjeve të parakohshme, kryeministri i ri më pas do të udhëheqë Britaninë e Madhe deri në zgjedhjet e ardhshme të planifikuara në 2024..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat