Rusia del me teori të re mbi origjinën e Koronavirusit

Evropë

Rusia del me teori të re mbi origjinën e Koronavirusit

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 22:19
Foto ilustrim

Ka pasur shumë teori për origjinën e koronavirusit, që kur shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, në fillim të vitit 2020, dhe gradualisht u përhap në të gjithë botën. Një javë më parë, dy studime të reja të publikuara në revistën “Science” vendosën origjinën e pandemisë në provincën e Hubeit, në vendin aziatik.

Studiuesit në Universitetin e Arizonës (Shtetet e Bashkuara) pohojnë se kafshët e gjalla që janë shitur atje janë origjina më e mundshme e SARS-CoV-2, pas gjurmimit dhe analizimit të të dhënave të mbledhura. Megjithatë, pavarësisht kësaj, vazhdojnë të ketë hipoteza të reja se nga e ka origjinën virusi.

Rusia, e cila në “luftën e saj të ftohtë” të zakonshme kundër Shteteve të Bashkuara, ka akuzuar amerikanët se qëndrojnë pas koronavirusit që shpërtheu në një pandemi. Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se SHBA-ja është e lidhur me shfaqjen e COVID-it, pasi dyshohet se ka marrë pjesë në një program shkencor që studionte zhvillimin e koronaviruseve te lakuriqët e natës.

Kreu i trupave ruse të mbrojtjes dhe uzinës kimike, Igor Kirillov, pohon se autoritetet amerikane kanë marrë pjesë në teste me koronaviruse të ngjashme me SARS në “Ngjarja 201”, një forum i organizuar nga Qendra Johns Hopkins për Sigurinë e Shëndetit në Tetor 2019.

“Ne po shqyrtojmë mundësinë që Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) është e përfshirë në shfaqjen e koronavirusit. Që nga viti 2009, agjencia ka financuar programin Predict, i cili ka studiuar lloje të reja të koronavirusëve në lakuriqët e natës të kapur që bartin këto viruse”, shpjegoi Kirillov.

Për këtë arsye, shton agjencia TASS, përfaqësuesi i lartë rus shton se vendi i tij “ka qenë i detyruar të rianalizojë shkaqet e pandemisë së re të koronavirusit”, krahas analizës së rolit që, sipas tij, biologët ushtarakë të Shtetet e Bashkuara luajtën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat