Dalin pamjet/ Dy aeroplan përplasen në Gjermani – vdesin të dy pilotët

Evropë

Dalin pamjet/ Dy aeroplan përplasen në Gjermani – vdesin të dy pilotët

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 09:48
Pamje nga video

Dy aeroplanë të vegjël janë përplasur në ajër përpara se të bien në tokë duke lënë të vdekur të dy pilotët.

Sipas mediave të huaja, përplasja e tmerrshme ndodhi pranë aeroportit Leumnitz në Gera, Gjermani pak pas orës 18:00 të së shtunës.

Dhe imazhet thuhet se tregojnë dy aeroplanët që fluturojnë paralelisht përpara se një manovër e hollësishme të shkojë keq, duke i çuar ata të rrëzohen dhe të “mbërthehen” ndërmjet vete.

Aeroplanët mund të shihen duke rënë në tokë dhe duke u përfshirë nga flakët ndërsa tymi i zi del nga vendi i rrëzimit.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë zjarrfikësit duke shuar zjarrin në rrënojat vetëm pak metra larg banesave në rrethin Thränitz.

Ndërkohë ka qenë një zëdhënës i zjarrfikësve që ka konfirmuar vdekjen e dy pilotëve pas përplasjes.

Dyshja thuhet se kishte fluturuar në formacione prej vitesh, madje duke fituar titullin e kampionatit botëror në aerobatikë të cilësisë së mirë në 2019.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat