Ekstradimi i terroristëve, mblidhen delegacionet turke dhe suedeze

Evropë

Ekstradimi i terroristëve, mblidhen delegacionet turke dhe suedeze

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Në kryeqytetin turk Ankara kanë nisur bisedimet dy-ditore midis delegacioneve turke dhe suedeze për ekstradimin e terroristëve sipas marrëveshjes së NATO-s.

Pala turke kryesohet nga drejtori i përgjithshëm i Marrëdhënieve me Jashtë dhe Bashkimit Evropian  pranë Ministrisë së Drejtësisë, Kasım Çiçek.

Javën e kaluar, ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag, tha se po presin që Suedia dhe Finlanda të ekstradojnë anëtarët e FETO-s dhe PKK-së në Türkiye në kuadër të marrëveshjes së NATO-s, shkruan Anadolu.

Suedia dhe Finlanda zyrtarisht aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO në muajin qershor, një vendim i shkaktuar nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Megjithatë, Turqia, një anëtare e NATO-s për mbi 70 vite, shprehu kundërshtime ndaj aplikimeve të anëtarësimit, duke kritikuar dy vendet për tolerimin dhe madje edhe mbështetjen e grupeve terroriste.

Në muajin qershor, në samitin e NATO-s u nënshkrua një memorandum trepalësh midis vendeve, që përcakton se Finlanda dhe Suedia nuk do të ofrojnë mbështetje për YPG/PKK-në, degën siriane të PKK-së ose për organizatën terroriste FETO.

Finlanda dhe Suedia gjithashtu u pajtuan të trajtojnë kërkesat e pezulluara të Turqisë për dëbimin ose ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm.

Parlamenti i Turqisë duhet të ratifikojë aplikimet e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë që ato t’i bashkohen NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat