Moska akuzon Zelenskyy se ka bërë thirrje për luftë botërore

Evropë

Moska akuzon Zelenskyy se ka bërë thirrje për luftë botërore

Nga: A.SH Më: 6 tetor 2022 Në ora: 22:02
Putin, Zelensky

Kremlini ka akuzuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy se ka bërë thirrje për një luftë botërore në një fjalim në Institutin Lowy në Australi sot, përcjell Bota sot.

Duke folur përmes video-lidhjes, Zelenskyy i kërkoi botës të "tregojë forcë" pas aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës.

Ai i tha: “Kreu i Rusisë tani po analizon me kujdes reagimin e botës ndaj referendumeve të rreme që ai organizoi në tokën ukrainase dhe ndaj shpalljes së aneksimit të territorit tonë.

"Ai është i interesuar nëse ai ka ende potencial për përshkallëzim. Nëse reagimi i botës është i dobët tani, Rusia do të dalë me një përshkallëzim të ri."

Kremlini tani pretendon se komentet e tij janë një "thirrje për të filluar një luftë botërore".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat