Rihapet beteja, prindërit e pilotit grek që vrau gruan kërkojnë kujdestarinë e mbesës

Evropë

Rihapet beteja, prindërit e pilotit grek që vrau gruan kërkojnë kujdestarinë e mbesës

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 00:31
Ilustrim

Prindërit e pilotit, i cili e vrau dhe më pas organizoi një grabitje për të shmangur kapjen, po kërkojnë kujdestarinë e Lydias së vogël, vajzës së Caroline.

Me urdhër të gjykatës, nëna e Caroline, Susanna, ka kujdestarinë e fëmijës, e cila tani është zhvendosur me mbesën e saj në Manila, Filipine.

Sot, e premte, 25 nëntor, do të dëgjohej ndryshimi i mënyrës së komunikimit të prindërve të pilotit me mbesën e tyre, nëpërmjet Skype.

Por, siç tha avokati i familjes së Caroline , çështja do të shqyrtohet më 17 janar, si dhe kërkesa e gjyshërve nga babai për të marrë përsipër kujdesin prindëror të vogëlushes.

“Gjyshërit nga babai paraqitën një kërkesë për të hequr kujdesin prindëror të Suzanës dhe për ta marrë atë vetë.Me sa duket gjyshërit nga babai po injorojnë sakrificën që bëri gjyshja pas rekomandimeve të forta të psikiatërve, për t'u zhvendosur në familjen e motrës së saj Caroline në Manila dhe kam shumë frikë se edhe ata po injorojnë interesin më të mirë të fëmijës” tha avokati.

Ai shtoi se ekspertët i rekomanduan zonjës Susanna se është në interesin më të mirë të fëmijës që të kalojë në një familje me kushërinj, në mënyrë që ai të rritet në një mjedis familjar, natyrshëm dhe larg pyetjeve kureshtare të fëmijëve kur shkon në shkollë.

Lidia, sipas avokatit, është në gjendje të shkëlqyer. Ajo jeton me kushërinjtë e saj, të cilët janë pothuajse në të njëjtën moshë, gjë që sipas ekspertëve është shumë më mirë sesa të jetojë vetëm me gjyshërit.

Shqetësimi kryesor i zonjës Susanna ishte zgjidhja më e mirë për Lydian e vogël dhe për këtë arsye ajo u largua nga shtëpia e saj në Alonissos, ku tashmë i shoqi jeton vetëm.

Gjykata do të vendosë se çfarë do të ndodhë më pas, ndërsa synimet e nënës së Caroline janë që ta bëjnë zhvendosjen e përhershme në Filipine.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat