Tubohen malazezët për protestën e tretë masive: Kurrë Mali i Zi s’do të bëhet siç e ëndërron Vuçiqi

Evropë

Tubohen malazezët për protestën e tretë masive: Kurrë Mali i Zi s’do të bëhet siç e ëndërron Vuçiqi

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 18:38
Mali i Zi

Qytetarë të shumtë tashmë ndodhen para Kuvendit të Malit të Zi, ku së shpejti duhet të nisë tubimi i tretë protestues “Ima nas”.

Në fillim të takimit, qytetarë të shumtë i përshëndeti aktivisti qytetar, Predrag Vushurovic, i cili kujtoi se peticionin për zgjedhje të parakohshme e kanë nënshkruar 35 mijë qytetarë.

“Ky nuk do të jetë kurrë Mali i Zi për të cilin Vuçiq ëndërron”, theksoi ai.

Organizatorët sapo kanë bërë të ditur se në Podgoricë ende po vijnë qytetarë nga qytetet tjera.

“Nuk e japim Kushtetutën, duam zgjedhje”, “Jo shërbëtorëve të Vuçiqit” dhe “Nuk të japim Malin e Zi” janë disa nga pankartat e mbajtura nga pjesëmarrësit në tubim.

Në hyrjet e Podgoricës ende ka turma të mëdha, ndërsa qytetarët nga komunat tjera vazhdojnë të vijnë.

Protesta e 9 shtatorit të këtij viti, ishte masive dhe u mbajt po në Podgoricë me thirrjen për kthimin në binar të shtetit të Malit të Zi, protestë kjo e cila morri mbështetje të madhe nga presidenti malazias, Millo Gjukanoviç.

U numëruan rreth 17 mijë protestues, sipas mediave malazeze, të cilët u shprehën njëzëri se nuk do të lejojnë “shkatërrimin” e karakterit civil të shtetit dhe Kushtetutës pas amandamentit kontraverz të Ligjit për Presidentin nga blloku pro-rus dhe pro-serb i Frontit Demokratik.

Marshi nisi dhe mbaroi me himnin kombëtar të Malit të Zi, dhe mesazhet që u dërguan ishte se qytetarët anembanë Malit të Zi do t’i dalin zot ruajtjes së vendit.

Janë tri kërkesat kryesore të qytetarëve, të cilat i ka paraqitur organizatori i takimit, Nebojsha Mrvaljeviç nga Forumi i Qytetarëve të Lirë “Luça”: të tërhiqet ligji antikushtetues dhe puçist për presidentin për të parandaluar rrëzimin e rendit kushtetues, një marrëveshje për gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe organizimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare, pasi Mali i Zi do të merrte sa më shpejt një qeveri të përgjegjshme.

Janë bërë tashmë dy vite që kur Mali i Zi e ka gjetur veten të tjetërsuar politikisht nga brenda.

Dy qeveri janë rrëzuar, e treta që provon të bëhet, nga rezultati i njëjtë i zgjedhjeve të gushtit 2020, derisa shteti qëndron në vendnumëro.

Kjo e treta, nga dështimi për t’u bërë, ia ka mësyrë ndryshimit të Ligjit për Presidentit, me ç’rast synohet marrja e disa kompetencave kushtetuese nga institucioni i Presidentit, përkatësisht ajo e dhënies së mandatarit për formim të qeverisë.

Partitë sovraniste malaziase e kanë përshkruar si grusht shteti kushtetues nga mazhoranca e vjetër/re e DF-së pro-serbe dhe pro-ruse.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat