​Kuleba: Ukraina ka nevojë për sisteme amerikane Patriot

Evropë

​Kuleba: Ukraina ka nevojë për sisteme amerikane Patriot

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 16:13
Dmytro Kuleba

Ukraina ka nevojë për sistemet e mbrojtjes raketore Patriot të prodhimit amerikan për të mbrojtur infrastrukturën e saj civile, tha ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba, duke shtuar se ai do të bashkëpunojë me qeverinë gjermane për këtë çështje.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev paralajmëroi dje NATO-n që të mos i japë Ukrainës sistemet Patriot.

Kuleba tha gjithashtu se Ukraina përfundimisht do të bëhet anëtare e NATO-s, duke thënë se kjo nuk do të thotë se asgjë nuk mund të bëhet në këtë drejtim tani.

"Diskutimet mbi aplikimin e Ukrainës për anëtarësim në NATO duhet të fillojnë," tha ai në një konferencë shtypi pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat