​Papunësia në Eurozonë ka rënë në 6.5% në tetor

Evropë

​Papunësia në Eurozonë ka rënë në 6.5% në tetor

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Shkalla e papunësisë në eurozonë ishte 6.5% në tetor, nga 6.6% në shtator, treguan shifrat zyrtare të enjten.

Norma e papunësisë në BE ishte gjithashtu në 6% në tetor, duke rënë nga 6.1% në muajin e kaluar, tha autoriteti statistikor i bllokut 27-anëtarësh.

Sipas Eurostat, kishte 12.95 milionë burra dhe gra të papunë në BE në tetor, duke përfshirë 10.87 milionë në zonën e euros.

Shkalla e papunësisë së të rinjve ishte 15% në eurozonë dhe 15.1% në BE në tetor.

Normat më të larta të papunësisë u panë në Spanjë (12.5%) dhe Greqi (11.6%), ndërsa Republika Çeke shënoi normën më të ulët me 2.1%.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat