Suedia e lejon ekstremistin e djathtë që ta djegë Kuranin në publik

Evropë

Suedia e lejon ekstremistin e djathtë që ta djegë Kuranin në publik

Më: 21 janar 2023 Në ora: 00:10
Rasmus Paludan

Suedia po përgatitet për demonstrata të shtunën që mund të komplikojnë përpjekjet e saj për të bindur Turqinë të miratojë pranimin e saj në NATO.

Një aktivist i ekstremit të djathtë nga Danimarka ka marrë leje nga policia për të organizuar një protestë jashtë ambasadës turke në Stokholm, ku ai synon të djegë Kuranin, librin e shenjtë të Islamit.

Ndërkohë, grupet pro-turke dhe prokurde po planifikojnë demonstrata në kryeqytetin suedez, raporton AP.

Turqia deri më tani ka refuzuar të miratojë ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, e cila ka nevojë për nënshkrim nga të gjitha vendet anëtare.

Turqia thotë se Suedia në veçanti duhet të godasë kurdët dhe grupet e tjera që Ankaraja i konsideron terroriste.

Suedia e ka siguruar Turqinë se nuk do të lejojë asnjë grup terrorist në tokën suedeze. Por grupet pro-kurde dhe anti-NATO i kanë ndërlikuar gjërat për qeverinë suedeze duke organizuar demonstrata kundër Turqisë që kanë zemëruar qeverinë turke, duke përfshirë një maskotë të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan që u var për pak kohë jashtë Bashkisë së Stokholmit javën e kaluar.

Tensionet mund të rriten më tej të shtunën kur aktivisti anti-islamik Rasmus Paludan planifikon të djegë një Kuran jashtë ambasadës turke. Paludan, i cili gjithashtu ka nënshtetësi suedeze, ka organizuar protesta të ngjashme më parë si në Danimarkë ashtu edhe në Suedi, disa prej të cilave kanë ndezur kundër-demonstrata të dhunshme.

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström i tha agjencisë së lajmeve TT të premten se Suedia respekton lirinë e fjalës. Ai nuk donte të spekulonte se si protesta e Paludan, e cila është autorizuar nga policia, do të ndikonte në çështjen e Suedisë në NATO, ndërsa vuri në dukje se “çdo gjë që e zgjat procesin në mënyrë të panevojshme është sigurisht diçka që ne e marrim shumë seriozisht”.

Një grup që e quan veten Komiteti Suedez i Solidaritetit për Rojava, i cili pretendoi se ishte pas portretit të Erdoganit, po planifikon gjithashtu një demonstratë kundër presidentit turk dhe pranimit suedez në NATO të shtunën, raportoi TT. Ndërkohë, aktivistët pro-turk pritet të mblidhen për një demonstratë të tjetër pranë ambasadës turke.

Turqia dhe Hungaria janë të vetmet vende të NATO-s që nuk e kanë miratuar ende anëtarësimin e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat