32 orë pritje, vëllezërit ia dalin të shpëtojnë nga rrënojat e tërmetit në Turqi

Evropë

32 orë pritje, vëllezërit ia dalin të shpëtojnë nga rrënojat e tërmetit në Turqi

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 16:54
Foto nga tërmetit në Turqi

Një djalë 8-vjeçar doli nga rrënojat e një pallati në provincën Kahramanmaraş, epiqendra e tërmetit me magnitudë 7.7 që mori mijëra jetë në Turqi që nga e hëna, vetëm dy orë pasi shpëtimtarët shpëtuan vëllain e tij të vogël nga e njëjta grumbull mbeturinash.

Ekuipazheve të emergjencës iu deshën 32 orë për të nxjerrë Muhamedin nga shkatërrimi, por shpëtimi i tij ishte një moment i ndritshëm gëzimi si për ekipet e shpëtimit ashtu edhe për qytetarët aty pranë.

Disa rrethe përtej, një çift i bllokuar në rrënojat e shtëpisë së tyre gjithashtu u shpëtua nga zjarrfikësit pasi pritën për 25 orë.

Mes rritjes së numrit të të vdekurve, zjarrfikësit e provincës Kırıkkale arritën të kontaktojnë Süleyman dhe Fadime Mağralı në pak më pak se një orë.

Çifti, duke marrë lëndime të lehta, ftuan zjarrfikësit që i shpëtuan dhe i shoqëruan në ambulancë për çaj përpara se të dërgoheshin në spital.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat