Pas daljes nga burgu, habit me vendimin e fundit eurodeputetja greke

Evropë

Pas daljes nga burgu, habit me vendimin e fundit eurodeputetja greke

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 13:13
Eva Kaili

Pas lirimit nga burgu dhe vendimit të drejtësisë belge për heqjen e byzylykut të arrestit shtëpiak, Eva Kaili iu rikthye rrjeteve sociale, duke komentuar ngjarjet e Katargate dhe trajtimin e ish-zëvendëspresidentit të Parlamentit Europian nga autoritetet belge.

Postimi i parë ka të bëjë me një raport të korrespondentit të Liberation, Jean Catremer, në të cilin ai ngre pikëpyetje për trajtimin e Eva Kailit në këtë rast. Madje, ai vetë, prillin e kaluar, kishte shkruar se politikanja greke kishte kryer 4 muaj paraburgim “pa paraqitur asnjë arsye bindëse”.

Postimi i dytë ka të bëjë me një artikull të Unita, që i referohet dëshirës së saj për t’u rikthyer në Parlamentin Europian.

“Është e pamundur t’ia heqësh këtë të drejtë. Skandali është zbardhur, provat dhe të akuzuarit mungojnë, përvetësimi mbetet”, thotë Unita në artikull.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat