Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit

Evropë

Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit

Më: 9 qershor 2023 Në ora: 23:21
Ish-kryeministri britanik Boris Johnson

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”.

Raporti Komiteti i Privilegjeve i udhëhequr nga deputetët hetoi nëse Johnson kishte mashtruar Parlamentin lidhur me festat e raportuara në Downing Street gjatë kohës kur kishte masa kufizuese të COVID-19.

Johnson akuzoi hetimin e Parlamentit se po përpiqeshin ta “dëbonin”.

“Ata ende nuk kanë gjetur asnjë provë që unë me vetëdije se pamaturi mashtrova Parlamentin”, tha ai në një deklaratë.

Në provat e dhëna komisionit në mars, Johnson pranoi se kishte mashtruar Parlamentin, por tha se nuk e kishte bërë me qëllim.

“Nuk kam gënjyer dhe besoj se në zemrat e tyre komisioni e di këtë”, tha Johnson në deklaratën e tij të lëshuar pas dorëheqjes së tij të premten.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat