​Përurohet heliporti i parë i licencuar i trajnimit HEMS në Dolna Mitropolia

Evropë

​Përurohet heliporti i parë i licencuar i trajnimit HEMS në Dolna Mitropolia

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 22:26
Foto ilustrim

Dolna Mitropolia, Bullgaria Veriore Qendrore (BTA) - Heliporti i parë i licencuar i Shërbimit Mjekësor të Urgjencës së Helikopterëve (HEMS) i trajnimit dhe objekti operacional i Bullgarisë u përurua në Akademinë e Forcave Ajrore Bullgare Georgi Benkovski në Dolna Mitropoliya të premten.

Heliporti do të përdoret për trajnimin e kadetëve si pilotë HEMS për nevojat e Forcave Ajrore Bullgare, Marinës Bullgare, dhe Ministrisë së Brendshme.

Rektori i Akademisë, gjeneral brigade Julian Radoyski mbajti një fjalim.

Duke folur në hapjen e heliportit, ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev tha se janë ndarë burime të konsiderueshme për pajisjen dhe stërvitjen e Forcave të Armatosura. Sipas tij, kabineti është zotuar të mbajë shpenzimet e mbrojtjes në një minimum prej 2% të PBB-së. Ministri tha më tej se Qeveria ka caktuar edhe një tjetër trakt tokësor pranë heliportit që u hap të premten, ku do të ndërtohet një helipad i veçantë HEMS.

Drejtoresha e Përgjithshme e Drejtorisë së Administratës së Aviacionit Civil, Anelia Marinova, i dorëzoi gjeneral brigade Radoyski dokumentet e licencimit për heliportin e trajnimit të kadetëve.

Një helikopter Bell 26 nga Baza e 24-të Ajrore, Krumovë, një helikopter AS565 Panther nga Baza Ajrore Detare Chayka, dhe një helikopter Agusta Westland i Policisë Kufitare zbarkuan në heliport përpara fillimit të ceremonisë. U demonstrua transportimi i një viktime me helikopter Panther.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat