Ukraina siguron 500 MW importe shtesë të energjisë elektrike nga BE

Evropë

Ukraina siguron 500 MW importe shtesë të energjisë elektrike nga BE

Nga: Bota sot Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 06:35
Ministrat ukrainas

Ukraina ka siguruar një shtesë prej 500 MW importe të energjisë elektrike nga Evropa, duke e rritur totalin në 1,700 MW orë, njoftoi kryeministri Denys Shmyhal në 1 dhjetor.

“Kjo është 500 MW shtesë që do të na ndihmojë të mbulojmë një deficit të mundshëm në dimër.”

Kievi dikur ishte një eksportues neto i energjisë elektrike në BE, por tani përballet me një deficit në rrjetin e tij të energjisë dhe është i detyruar të importojë nga jashtë.

Në vitin 2023, Rrjeti Evropian i Operatorëve të Sistemit të Transmetimit për Evropën Kontinentale rriti kapacitetin e kalimeve ndërkufitare të energjisë elektrike për të importuar energji elektrike në Ukrainë në 1700 MW.

Rusia ka prioritet shënjestrimin e infrastrukturës kryesore energjetike në Ukrainë në atë që ka evoluar në një luftë rrënimi.

Uashingtoni dhe Brukseli e kanë bërë forcimin e mbrojtjes ajrore të vendit një përparësi kryesore për të mbrojtur burimet kritike të energjisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat