Inflacioni vjetor në Gjermani ishte 3.2 për qind në nëntor

Evropë

Inflacioni vjetor në Gjermani ishte 3.2 për qind në nëntor

Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 11:46
Foto ilustrim

Inflacioni vjetor i konsumatorit në Gjermani u konfirmua në 3.2% në nëntor, norma më e ulët që nga qershori 2021, sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten.

Shifra ishte në rënie nga 3.8% në tetor me një ngadalësim të inflacionit të ushqimeve dhe një rënie të mëtejshme të çmimeve të energjisë, treguan të dhënat e Destatis.

Norma e inflacionit u ngadalësua për të pestin muaj radhazi, thotë Ruth Brand, kreu i agjencisë së statistikave.

Çmimet e produkteve të energjisë në nëntor ranë me 4.5% nga një vit më parë për shkak të një efekti bazë, duke përshpejtuar një rënie prej 3.2% në tetor.

Kostoja e ushqimit u rrit me 5.5% nga viti në vit në nëntor, në pothuajse nivelin më të ulët të dy viteve, duke u ngadalësuar më tej nga rritja e tetorit prej 6.1%.

Inflacioni bazë, duke përjashtuar ushqimin dhe energjinë, u ul në 3.8%, më i ulëti që nga gushti 2022.

Në baza mujore, çmimet e konsumit në muajin nëntor shënuan një rënie prej 0.4%, pasi nuk shënuan rritje në muajin tetor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat