Komandanti i Ukrainës vjen me “informata jo të mira nga vija e frontit”

Evropë

Komandanti i Ukrainës vjen me “informata jo të mira nga vija e frontit”

Më: 14 prill 2024 Në ora: 13:44
Foto ilustrim

Situata për trupat e Ukrainës në frontin lindor është “përkeqësuar ndjeshëm ditët e fundit”, sipas komandantit të forcave të armatosura të vendit.

Ndërsa Kievi përballet me një mungesë municioni dhe pret ndihmë të mëtejshme ushtarake perëndimore, me një paketë nga SHBA-ja që aktualisht mbahet e bllokuar në Kongres, Oleksandr Syrsky shpjegoi problemet për forcat e tij në një postim në Telegram të shtunën, shkruan Newsweek.

Ai tha se që nga rizgjedhja e Vladimir Putin, trupat ruse kanë rritur ofensivën e tyre në drejtimet Lyman dhe Bakhmut në rajonin e Donetsk, duke përdorur grupe sulmi dhe automjete të blinduara.

Ai shtoi se afër qytetit të Pokrovsk, forcat ruse po përpiqeshin të “shpërthenin përmes” mbrojtjes së Ukrainës duke përdorur dhjetëra tanke dhe mjete luftarake këmbësorie dhe u ndihmuan nga moti i ngrohtë dhe i thatë në të cilin automjetet mund të “kalojnë lirshëm”.

“Ushtria e Federatës Ruse përdor njësi të reja në automjete të blinduara dhe në mënyrë periodike arrin sukses taktik”, citohet të ketë thënë ai.

Syrsky tha se Ukraina po përpiqej shumë për të “forcuar zonat më problematike të mbrojtjes me pajisje elektronike dhe mbrojtje ajrore”.

Ai shtoi se arritja e epërsisë teknike ndaj armikut me armë të teknologjisë së lartë “do të na japë mundësinë të mposhtim një armik më të madh dhe të krijojmë kushte për kapjen e iniciativës strategjike”.

Ndryshe, zyrtarët në Ukrainë dhe aleatët e saj dhe analistët kanë thënë se mungesa e ndihmës së SHBA-së po ndikon në fushën e betejës, ndërsa presidenti Volodymyr Zelensky theksoi këtë muaj se vendi i tij “do ta humbasë luftën” nëse Kongresi nuk miraton ndihmën e mëtejshme.

Një projekt-ligj që përfshin 60 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën është bllokuar në Kongres prej muajsh. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat