BBC: Edhe në Serbi po pyesin se pse qeveria e tyre ishte kaq fort kundër rezolutës

Evropë

BBC: Edhe në Serbi po pyesin se pse qeveria e tyre ishte kaq fort kundër rezolutës

Më: 24 maj 2024 Në ora: 10:04
Aleksander Vuçiq

Shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara votuan për shpalljen e 11 korrikut si ditën vjetore të përkujtimit të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë në vitin 1995. BBC raporton se propozimi nga Gjermania dhe Ruanda kaloi pavarësisht lobimit intensiv nga Serbia kundër rezolutës.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se është “politizuar” dhe se ekziston rreziku që Serbia dhe populli serb të cilësohen si përgjegjës kolektiv për gjenocidin.

Në fund, 84 shtete anëtare votuan për krijimin e “Ditës Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Kujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë 1995”. Serbia mund të vërë në dukje se është tejkaluar me 19 vota kundër dhe 68 abstenime.

Por, thekson raporti i BBC, të afërmit e më shumë se tetë mijë burrave dhe djemve myslimanë boshnjakë që u vranë në gjenocid do të ndjejnë kënaqësi më të madhe. Forcat serbe të Bosnjës i vranë sistematikisht pasi pushtuan paqeruajtësit që supozohej se po mbronin “zonën e mbrojtur” të OKB-së të Srebrenicës në Bosnjën lindore.

BBC gjithashtu thekson se Vuçiq ka theksuar se rezoluta e Srebrenicës “nuk ka të bëjë me pajtimin, jo me kujtimet, por me diçka që do të hapë plagë të reja, jo vetëm në zonën tonë, por edhe në këtë sallë”.

Edhe në Serbi, megjithatë, disa po pyesin pse qeveria e tyre e ka kundërshtuar kaq fuqishëm rezolutën. Në fund të fundit, propozimi thotë shprehimisht se vetëm individët dënohen për gjenocid dhe se faji “nuk mund t’i atribuohet asnjë grupi apo komuniteti etnik, fetar apo tjetër në tërësi”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat