Ministri i Jashtëm i Letonisë flet për pafytyrësinë e Hungarisë!

Evropë

Ministri i Jashtëm i Letonisë flet për pafytyrësinë e Hungarisë!

Nga: H.Rafuna Më: 27 maj 2024 Në ora: 15:23
Ministri i Jashtëm i Letonisë Gabrielius Landsbergis

Me terma jashtëzakonisht të ashpra, Landsbergis kritikoi Hungarinë, sa ishte rrugës për në takimin e ministrave të jashtëm të BE të hënën.

- Me të vërtetë, ne duhet të jemi të sinqertë në lidhje me pozicionin e Hungarisë! Pothuajse të gjitha diskutimet dhe zgjidhjet dhe vendimet e nevojshme bllokohen vetëm nga ky vend. 

“Duhet të fillojmë ta shohim këtë si një qasje sistematike ndaj BE-së që ka një rol domethënës në punët e jashtme, tha ai dhe vuri në dukje se Hungaria, ndër të tjera, ka bllokuar 41 për qind të rezolutave të BE-së për Ukrainën.

Të gjitha vendimet e BE-së në lidhje me politikën e jashtme duhet të jenë unanime.

Landsbergis nuk është i vetmi që tani është i frustruar me Hungarinë. Si Estonia ashtu edhe Italia kanë shprehur pakënaqësi për bllokadat hungareze.

“Sa herë që vijmë këtu, duhet të kalojmë kohë për të bindur Hungarinë që të mos bllokojë nisma shumë të rëndësishme”, thotë ministri i jashtëm estonez Margus Tsahkna.

Sipas diplomatëve, Hungaria tani po qëndron në rrugën e disa masave nga objekti i paqes i BE-së EPF, Jemi të sigurtë se gjithëçka po bëhet në përputhje me interesat e Rusisë. Një diplomat e quan "egërsirë" atë që po ndodh nga ana e Hungarisë!

Paratë nga EPF janë planifikuar të përdoren për të blerë armë për Ukrainën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat