Suedia i jep ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh

Evropë

Suedia i jep ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh

Më: 29 maj 2024 Në ora: 11:41
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë takimit me kryeministrin suedez, Ulf Kristersson në Suedi në gusht të vitit 2023.

Qeveria e Suedisë njoftoi më 29 maj për paketën më të madhe të saj të ndihmës ushtarake që i ka ofruar Ukrainës që kur Rusia nisi pushtimin e paprovokuar të fqinjit të saj.

Paketa, e 16-ta që nga nisja e luftës, është në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh.

Ndihma suedeze përfshin avionë vëzhgues dhe të kontrollit, me qëllim që të forcohen aftësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, tha Qeveria suedeze përmes një njoftimi më 29 maj.

Që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, Suedia i ka ofruar ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 4.1 miliardë dollarësh.

Pas nisjes së luftës në Ukrainë, Suedia si dhe Norvegjia, braktisën politikën e tyre të mosangazhimit ushtarak duke u anëtarësuar në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s./REL

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat