​Mbetjet mortore të mbretit bullgar Ferdinand sillen në Bullgari

Evropë

​Mbetjet mortore të mbretit bullgar Ferdinand sillen në Bullgari

Më: 29 maj 2024 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Eshtrat mortore të mbretit bullgar Ferdinand I (mbretëroi 1887-1918) u transportuan nga Koburg në Sofje me një avion ushtarak, i cili u ul në aeroportin e Sofjes. Ata u transportuan nga Gjermania në Bullgari me një avion ushtarak në përputhje me vendimin e miratuar nga Këshilli i Ministrave.

Arkivoli u hoq dhe u transportua nga garda kombëtare dhe u vendos solemnisht në një makinë vdekjeje e cila do të niset për në pallatin mbretëror Vrana në periferi të Sofjes.

Ministria e Mbrojtjes organizoi dhe kryente transportin dhe Ministria e Punëve të Jashtme i koordinonte këto aktivitete. Fondet e nevojshme po sigurohen për llogari të ristrukturimit të shpenzimeve në kuadër të buxhetit qendror për vitin 2024, raportoi më herët të mërkurën Këshilli i Ministrave, tha ministria.

Vendimi i kabinetit kujdestar u miratua në lidhje me një letër të komisionit iniciativë për kthimin e eshtrave të mbretit Ferdinand I, të nënshkruar nga Peter Stojanoviq dhe Ivaylo Shalafov.

Përpara se të ndërmerrte veprime, qeveria kërkoi mendimin e Asamblesë Kombëtare dhe Presidentit. Nga asnjëri institucion nuk ka pasur kundërshtime, pas së cilës Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Jashtme kanë marrë përsipër transportin e eshtrave, kujton shërbimi për shtyp i kabinetit.

Ceremonia përkujtimore është planifikuar në orën 15:30 në Vrana Palace dhe është e hapur për publikun.

Pasi abdikoi në favor të djalit të tij Boris III në tetor 1918, Ferdinandi jetoi në mërgim në Gjermani dhe vdiq në qytetin bavarez të Koburgut më 10 shtator 1948, në moshën 87-vjeçare.

Ai u vendos në një sarkofag të përkohshëm përpara varrit të prindërve të tij. në kriptin e kishës së Shën Agustinit të Koburgut. Dëshira e tij e fundit ishte të varrosej në Bullgari. Të hënën, me një shërbesë kishtare, banorët e Koburgut u dhanë lamtumirën eshtrave të mbretit Ferdinand I para se të silleshin në Sofje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat