Trembëdhjetë të arrestuar nën akuzat për vënien e zjarrit në ishullin grek

Evropë

Trembëdhjetë të arrestuar nën akuzat për vënien e zjarrit në ishullin grek

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 23:10
Foto ilustrim

Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës, ndërsa vendi po përballet me një sezon të ri të zjarreve vdekjeprurëse të verës.

Kryebashkiaku i ishullit të Hydra-s shprehu “zemërim” pasi zjarri u ndez vonë dhe u zotua për veprime ligjore kundër atyre që janë përgjegjës.

Ndërkohë, dhjetëra zjarre në Greqi këtë javë kanë lënë të vdekur të paktën një person.

Zjarri i fundit “u shkaktua nga fishekzjarrët e lëshuar nga një varkë dhe dogji pyllin e vetëm me pisha në ishull në një vend që është i vështirë për të pasur qasje dhe nuk ka rrugë”, tha ekipi i zjarrfikësve.

Bëhet e ditur se 13 persona të akuzuar për përfshirje në rast janë arrestuar pas një hetimi të dhe do të paraqiten para prokurorisë së shpejti, shkruan the Guardian.

Por, nuk janë dhënë detaje për të dyshuarit.

Në krye të thirrjes për veprime ligjore kundër njerëzve “të papërgjegjshëm”, kryetari i bashkisë Giorgos Koukoudakis tha se autoritetet duhej të krijonin më shumë zona kundër zjarrit dhe rrugë nëpër pyje.

Ndryshe, një tjetër zjarr shpërtheu në ishullin Andros. Katër fshatra u evakuuan dhe aeroplanë dhe helikopterë u sollën për të shuar flakët.

Shërbimi i mbrojtjes civile bëri thirrje për vigjilencë ekstreme sepse rreziku i zjarreve ishte “shumë i lartë”, veçanërisht në rajonin e Atikës, gadishullin e Peloponezit dhe në Greqinë qendrore.

Siç raportohet, Greqia po përgatitet për një verë të vështirë pasi autoritetet paralajmërojnë se erërat e forta dhe temperaturat e larta kanë rritur rrezikun e përhapjes së zjarreve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat