Mercedes-Benz me “shkatërruesin” e borës - Bota Sot
E premte, 22 shkurt 2019
 • Mercedes-Benz me “shkatërruesin” e borës

  Pastrimi i borës është një punë jo aq e lehtë dhe ka nevojë për pajisjet e duhura.

  Kjo vecanërisht vlen për pjesën veriore të Suedisë, ku temperaturat arrijnë mjaft të ulëta dhe reshjet e bores janë të shpeshta.

  Mercedes ka lëshuar një sërë fotografish që tregojnë një automjet dëbore të bazuar në platformën e tyre të gjithanshme Aroc HGV.

  Ky kamion i madh ka jo më pak se tri pajisje për pastrimin e borës.

  E para dhe ndoshta më e frikshmja është ajo e vendosur para. Ka një lartësi prej 1.8 metra dhe një harkë me të cilën trazon rrugët në thellësi të konsideruar.

  Në anën tjetër është një tjetër plug i fuqishëm, i projektuar për të shtypur borën në ‘mure akulli’ anash rrugës. Ai siguron që bora e hequr dhe e freskët nuk do të kthehet sërish në rrugë.

  Ekziston edhe një palë e tretë në anën e majtë të kamionit, e cila është më e vogël dhe kujdesët të heq cdo pjesë të cilat në disa raste nuk mund ta ketë kapur e para.

1 / 7
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test