Milani pëson fiasko nga skuadra e shqiptarit! Reali, City, Juventusi fitojnë, PSG barazon

Futboll

Milani pëson fiasko nga skuadra e shqiptarit! Reali, City, Juventusi fitojnë, PSG barazon

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 5 tetor 2022 Në ora: 21:01 Përditësuar në ora: 22:52 më 05.10.2022
Chelsea

Reali, City, Juventusi fitojnë, PSG barazon

Chelsea ka treguar lojë të madhe, duke e mposhtur me rezultat 3:0 kampionin e Italisë, Milanin, në ndeshjen e Grupit E të Champions League në futboll.

Milani ka pësuar fiasko në Londër. Armando Broja u paraqit nga minuta e 75-të për Chelsean, duke shijuar fitoren e parë në grup.

Fofana (24'), Aubameyang (56') e James (62'), shënuan për fitoren e madhe të skuadrës angleze. 

 
Image

Chelsea

Manchester City demolon Copenhagen me rezultat 5:0. Skuadra daneze nuk i ka bërë ballë sulmit si uragan të vendasve dhe pësuan humbje të thellë. 

Grupi E
Chelsea – Milan 3:0 (1:0)
Salzburg - Dinamo (Z) 1:0 (0:0)

Tabela

1. Salzburg    3    1    2    0    3:2    5
2. Chelsea    3    1    1    1    4:2    4
3. AC Milan    3    1    1    1    4:5    4
4. Dinamo Zagreb    3    1    0    2    2:4    3

Grupi F

Leipzig - Celtic 3:1 (1:0)
Real – Shakhtar 2:1 (2:1)

Tabela

1. Real Madrid    3    3    0    0    7:1    9
2. Shakhtar Donetsk    3    1    1    1    6:4    4
3. RB Leipzig    3    1    0    2    4:7    3
4. Celtic    3    0    1    2    2:7    1

Grupi G
Sevilla – Dortmund 1:4 (0:3)
Manchester City – Copenhagen 5:0 (3:0)

Tabela

1. Manchester City    3    3    0    0    11:1    9
2. Dortmund    3    2    0    1    8:3    6
3. Sevilla    3    0    1    2    1:8    1
4. Copenhagen    3    0    1    2    0:8    1

Grupi H
Juventus – Maccabi 3:1 (1:0)
Benfica – PSG 1:1 (1:1)

Tabela 
1. PSG    3    2    1    0    6:3    7
2. Benfica    3    2    1    0    5:2    7
3. Juventus        3    1    0    2    5:5    3
4. Maccabi Haifa        3    0    0    3    2:8    0

Erlind Haaland (7' e 32'), Davit Khocholava (39' - autogol), Riyad Mahrez (55’), Julian Alvarez (76’), realizuan për fitoren e thellë Cityt.

Image

Manchester City

Dortmundi kthehet me pikë të plota nga Sevilla. Verdhezinjtë shënojnë fitore me rezultat 3:1 ndaj Sevillës. 

Për Dormundin shënuan Raphael Guerreiro (6’), Jude Bellingham (41’), Karim Adeyemi (43'), Julian Brandt (76’) dhe për Sevillën realizoi Youssef En Nesyri (51’).

Image

Dortmundi

Sfidë e fortë u zhvillua mes skuadrës portugeze Benfica dhe asaj franceze PSG, e cila përfundoi baras (1:1). 

Në minutën e 22-të, Lionel Messi nga 16 metra shënoi eurogol në këndin e epërm të djathtë, 0:1. 

Image
PSG

Në minutën e 42-të, Benfica barazon duke iu falënderuar autogolit të Danilos.

Real Madridi ka shënuar fitore me rezultat 2:1 ndaj skuadrës nga Ukraina Shakhtar.

Image

Reali

Rodrygo (13') e Vinicius Junior (28') shënuan për Realin dhe Oleksandr Zubkov (39’) për Shakhtarin.

Juventusi e ka mposhtur me rezultat 3:1 Maccabi Haifa-n. 

Image

Juventusi

Për Juven shënuan Rabiot (35' e 83'), Vllahoviq (50') dhe për Maccabin shënoi David (75').

Haaland si i çartur

(E plotësuar) - 83' JUventusi avancon me 3.1, Rabiot (35' e 83'), Vllahoviq (50') dhe për Maccabin shënoi David (75'). 

76' Julian Brandt shënon për Dortmundin, 1:4.

76’ Manchester City demolon Copenhagen me rezultat 5:0, autor i golit Julian Alvarez.
75’ Juventusi në presion, David shënon për Maccabin.

68' Pak shpresa për Milanin.

62' Milani po pëson fiako në Londër, Reece James shënon (3:0) për Chelsean.

56' Pierre-Emerick Aubameyang shënon, Chelsea po sundon, 2:0 ndaj Milanit. 

Grupi E
Chelsea – Milan 3:0 (1:0)
Salzburg - Dinamo (Z) 1:0 (0:0)

Grupi F

Leipzig - Celtic 3:1 (1:0)
Real – Shakhtar 2:1 (2:1)

Grupi G
Sevilla – Dortmund 1:4 (0:3)
Manchester City – Copenhagen 5:0 (3:0)

Grupi H
Juventus – Maccabi 3:1 (1:0)
Benfica – PSG 1:1 (1:1)

55' Manchester City nuk përmbahet, thellon rezultatin në 4:0, shënues Riyad Mahrez.

51' En Nesyri shënon për Sevillën, ngushton rezultatin në 1:3. 

50' Dushan Vlahoviq shënon për Juventusin, 2:0 ndaj Maccabit.

48' Fillojnë pjesët e dyta.

Përfundojnë pjesët e para. Pjesa e parë me rrebesh gola, 13 gola në 6 ndeshje

43'  Karim Adeyemi realizon, Sevilla - Dortmund 0:3.

42' Benfica barazon falë autogolit të Danilos.41' Sevilla në presion, Jude Bellingham shënon për epërsinë 0:2 të Dortmundit.

39'  Oleksandr Zubkov shënon për Shakhtarin, ngushton rezultatin (2:1) të Realit.

39' Manchester City - Copenhagen 3:0, Davit Khocholava shënon autogol.

37' Donnaruma po tregon kliasin si portier, dy herë shpëton PSG-në.

35' JUventusi po vancon me 1:0 ndaj Maccabit, falë golit të Adrien Rabiot.

33'  Erling Haaland si i çartur, realizon golin e dytë dhe të epërsisë 2:0 të Manchester Cityt.

28' Relai vazhdon me ritëm të lartë, shton epërsinë në 2:0 me golin e Vinicius Junior.

27' MIlani është në presion.

24' Milani tronditet, Chelsea në epërsi mje golin e Wesley Fofana.

22' LIonel Messi, mjeshtër i  golit, nga 16 metra shënon eurogol në këndin e djathtë të portës së Bengica-s.

20' Benfica e rrezikshme!

17' Benfica në pfresion të PSG-së.

13' Reali po luan mirë, Rodrygo shënon për 1:0.  

10' Nuk ka gola në sfidën Chelsea - Milan.

7' Erling Haaland (Manchester City) nuk ndalet, realizon për 1:0 ndaj Copenhagen-it.

6' Bie goli i parë. Raphael Guerreiro shënon për Dortmundin.

4' Ndeshje të mira.

2' Fillojnë ndeshjet.

Do të startojnë në orën 21:00 dy sfidat e vlefshme për Grupin H të Ligës së Kampionëve.

Juventusi dhe PSG-ja, dy klubet prestigjioze Europiane, do të kërkojnë fitoren respektivisht përballë, Makabi Haifa dhe Benfikës.

Bardhezinjtë e Alegrit nuk kanë arritur të sigurojnë asnjë pikë në 2 sfidat e para, ndërkohë që PSG-ja udhëheq grupin me pikë të plota.

Francezët do të jenë mysafirë në transfertë ndaj Benfikës, që ashtu si PSG-ja ka arritur të sigurojë 6 pikë të plota, ndërkohë që për Juventusin nuk ka rrugë tjetër përveç fitores në shtëpi ndaj izraelitëve.

Chelsea pret Milanin për fitoren e parë

Chelsea pret Milanin për fitoren e parë!

Me vetëm një pikë në dy ndeshjet e para, Chelsea pret Milanin në “Stamford Bridge”, me synimin e vetëm, fitoren, për të mos komplikuar rrugëtimin në Ligën e Kampionëve.

Dy trajnerët kanë ndarë mendjen për formacionet, teksa Graham Potter i ka besuar sërish gabonezit Aubameyang nga minuta e parë, duke lënë në stol sulmuesin shqiptar Armando Broja.

Nga ana tjetër, Pioli është me zgjedhje të detyruara për shkak të dëmtimeve dhe ia ka besuar shiritin e kapitenit, algjerianit Bennacer.

Vjen fitorja e parë e Leipzigut, buzëqesh edhe Salzburgu

Zgjohet më në fund Leipzigu.

Skuadra gjermane, e cila edhe në Bundesligë këtë sezon ka një ecuri me shumë luhatje, mori fitoren e parë në fazën e grupeve të Championsit pas dy humbjeve radhazi me Realin e Madridit dhe Shakhtar Donetskun.

“Demat e Kuq” mposhtën 3-1 Celticun me gola të Nkunkou dhe Andre Silvës ( realizoi dygolësh), ndërsa finalizimi i miqve, që mban firmën e Jotas, i vlejti vetëm për statistikë ekipit skocez. Kur ka mbetur për t’u zhvilluar gjysmë e ndeshjeve, Leipzigu ka shanse reale për ta kaluar fazën e grupeve.

Në takimin mes Salzburgut dhe Dinamos së Zagrebit vendosi goli i Okafor me 11-metërsh në minutën e 71-të.

Sfida interesante në Champions League

Do të startojnë në orën 21:00, dy sfidat e vlefshme për Grupin G të Ligës së Kampioneve.

Në fushë do të zbresë Mançester Siti, një ndër skuadrat favorite për të fituar trofeun më të rëndësishëm për klube në Europë. Skuadra e Guardiolës, do të ketë përballë Kompenhagen, në këtë duel të tretë të fazës së grupeve.

“Qytetarët” në 2 ndeshjet e para kanë arritur të sigurojnë 6 pikë, ndërsa danezët vetëm 1.

Duel tjetër interesant pritet të jetë dhe ai mes Sevijas dhe Dortmund.

Si spanjollët ashtu dhe gjermanët, kanë objektiv një nga dy vendet e para, teksa do të kërkojnë gjithçka për gjithçka në këtë duel që do të zhvillohet në stadiumin “Ramon Sançez Pizjuan”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat