KRU “Gjakova” iu del në ndihmë me ujë KRU “ Bifurkacionit” dhe “Hidromoravës”

Gjakova

KRU “Gjakova” iu del në ndihmë me ujë KRU “ Bifurkacionit” dhe “Hidromoravës”

Më: 8 shtator 2019 Në ora: 13:19
Foto ilustrim

Bordi i Shoqatës së Ujësjellësve dhe Kanalizimit të Kosovës ka mbajtur një takim ku është nxjerr në konstatim se gjendje alarmante e ujit është në dy kompanitë të ujësjellësit atë “Bifurkacioni” dhe “Hidromorava”.

Kështu pas kësaj KRU “Gjakova” ka shprehur gatishmërinë që të ndihmojë qytetin e Ferizajt dhe Gjilanit që të furnizohen me ujë.

Ata thonë se janë të gatshëm të japin kontributin e tyre në çfarëdo lloj forme.

“KRU “Gjakova” ka kapacitet të kontribuojë me prodhim 500l për sekond ujë të pijes, pa rrezikuar furnizimin për konsumatorët”.

“Por çështja mbetet tek transporti pasi KRU”Gjakova” nuk posedon autobote apo ndonjë mënyrë tjetër transporti. KRU “Gjakova” fton kompanitë që posedojnë autobote të vijnë të furnizohen në Gjakovë dhe bashkërisht të ju dalim në ndihmë KRU “Bifurkacioni” dhe KRU “ Hidromorava””, thuhet në njoftimin zyrtar të KRU “Gjakova”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat